Odbory: Petice proti Johnovi podepsalo přes 35,000 lidí

- Aktuality autor: red

Petici za odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV) podepsalo 35.182 lidí, z toho 26.168 policistů a 4521 hasičů a občanských zaměstnanců hasičského sboru. Novinářům to dnes řekl předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOSP) Milan Štěpánek.

Policejní sbor tvořilo k 1. březnu podle údajů policejního prezidia 40.877 lidí, profesionálních hasičů je přes 9000. Odboráři petici v úterý předají premiérovi Petru Nečasovi (ODS).

Štěpánek dodal, že pod petici připojilo svůj podpis i více než 4000 příslušníků ostatních bezpečnostních sborů nebo běžných občanů. Protestní akce trvala od 15. února do 22. března, do minulého pátku odboráři sčítali podpisy. Hlavním iniciátorem akce je NOSP, organizovaly ji i Unie bezpečnostních složek a Odborový svaz hasičů.

John: Pokud by v Česku vládly odbory, emigruji

Odbory Johnovi vytýkají, že nezajistil pro resort dostatečné množství peněz, a větší pokles platů, než bylo avizováno. Příslušníkům bezpečnostních složek se od ledna snížily platové tarify o deset procent, odbory ale namítají, že kvůli škrtání různých příplatků, rušení zvýšeného tarifu za směnnost nebo služebních pohotovostí je propad vyšší. Organizátorům petice vadí i způsob, jakým se John vyjadřuje o policistech a hasičích.

John už dříve uvedl, že kontroly potvrdily průměrné snížení policejních mezd o 7,7 procenta. Odbory podle Johna prezentují veřejnosti nepřesná čísla, politizují se a snaží se zvrátit výsledky voleb. Již dříve prohlásil, že jiný ministr by nezajistil "ani korunu" ze státního rozpočtu navíc. Jeho odchod by tak podle něho nic neřešil. Řekl také, že by raději emigroval, pokud by v Česku začaly vládnout odbory.

Tagy: policie odbory petice

Zdroje: ČTK