Odbory hlásí krizi, rozhodují o termínu stávky

- Aktuality autor: red

V pondělí ráno se sejde krizový štáb odborů zaměstnanců ve státní a veřejné sféře. Může rozhodnout o termínu stávky, kterou odboráři vyhlásili minulý týden, i o tom, jak dlouho potrvá.

Krizový štáb odborů zaměstnanců ve státní a veřejné sféře se dnes ráno dohodl na termínu stávky kvůli změnám v platech státních zaměstnanců. Ještě dnes dopoledne chce s návrhem seznámit radu Českomoravského konfederace odborových svazů (ČMKOS) a požádat ostatní svazy o podporu. Novináře chtějí odbory s termínem stávky seznámit v poledne. Řekla to mluvčí ČMKOS Jana Kašparová. Protest podle ní zřejmě bude namířen nejen proti změnám v mzdách státních zaměstnanců, ale také proti situaci v českém zdravotnictví.

Důvodem stávky je záměr vlády snížit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent a především způsob, jakým chce kabinet Petra Nečase (ODS) platy snižovat.

V úterý totiž v Poslanecké sněmovně prosadil novelu zákoníku práce. Ta mimo jiné ruší platové rozpětí mezi první a 16. platovou třídou a mezi prvním a 12. platovým stupněm.

Také podstatně rozšiřuje možnost pásmového odměňování, tedy možnost zaměstnavatele určit zaměstnanci výši tarifní části platu bez ohledu na počet odpracovaných let, na další profese, aniž by bylo jejich přesné vymezení. Zavádí také do státní správy smluvní platy.
Všechny výše zmíněné věci podle odborářů povedou k tomu, že se sníží životní úroveň státních a veřejných zaměstnanců.

Tagy: stávka Praha odbory sjezd

Zdroje: ČTK