Odborům v dopravě vadí reformy a zvyšování daní, plánují stávku

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Koalice dopravních odborových svazů zvažuje protestní akce, které by mohly vyústit v případnou stávku. Odborářům vadí plánované zvyšování DPH v rámci důchodové a sociální reformy, danění zaměstnaneckých benefitů a reforma zdravotnictví.

Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnila Koalice dopravních odborových svazů. "Zrušení benefitů je u pana ministra financí Kalouska osobní záležitost," řekl prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas. 

Už dvakrát mu odbory tento návrh shodily ze stolu, dodal. Podle něj Kalousek v minulosti slíbil, že otázky danění benefitů s odbory projedná, nicméně tak zatím neučinil. 

Podle Koalice dopravních odborových svazů výše uvedené legislativní změny razantně poškodí většinu občanů a zhoršily životní podmínky zaměstnanců, rodin s dětmi, důchodců a invalidních občanů. K nejhoršímu snížení životní úrovně by podle odborářů změny přinesly obyvatelům se středními a nižšími příjmy. 

Stávku plánují i v OSŽ

Protestní stávku plánují i odboráři z Odborového sdružení železničářů (OSŽ). Podle předsedy OSŽ Jaroslava Pejši by se mohla uskutečnit po programové konferenci sdružení, která je naplánovaná na 17. května. 

Možnost svolání generální stávky kvůli danění zaměstnaneckých benefitů připustil již dříve i předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek.

Ministerstvo financí chystá od roku 2013 v rámci reformy daní zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nahradit jej novou sazbou daně, která by se počítala z hrubé mzdy. MF se rovněž plánuje zrušit většinu daňových výjimek. Zároveň počítá se zavedením zaměstnaneckého paušálu 3000 korun ročně. Ten by měl zohledňovat výdaje například na dopravu do práce nebo ošacení a nahradit daňové zvýhodnění právě režijních jízdenek či stravenek.

Tagy: stávka Vláda daně doprava odbory reformy

Zdroje: ČTK