Odborníci: Politici zneužívají trestních oznámení, k vlastnímu prospěchu

- Aktuality autor: red

Politici podle odborníků často zneužívají podávání trestních oznámení k politickému boji nebo k svému zviditelnění. Někteří právníci hovoří o inflaci trestních oznámení nebo o tom, že se jejich podávání stává folklórem či koníčkem.

Trestní oznámení politiků navíc podle některých z nich vystavují policii tlaku nebo ji zdržují. "Podle mě je to jednoznačně prostředek PR. ... Úloha toho trestního oznámení je jediná: podat ho, oznámit to médiím a nechat to projít články," míní například bývalý kriminalista a konzultant protikorupční organizace Transparency International Václav Láska. Podobně se vyjádřil i advokát Václav Vlk. "Že ta trestní oznámení jsou prostředkem politického boje a PR těch lidí, o tom, myslím, není žádného sporu. Podávání trestních oznámení, jako účelových záležitostí pro utváření nátlaku na politické či hospodářské oponenty, je běžným českým hobby," řekl.

K možnosti, že je podávání trestních oznámení politiky spíš nástrojem politického boje a marketingu, než že by byla podání důvodná, se kloní i politolog a právník Miroslav Mareš. "Veřejnost často není informovaná, co to vlastně to trestní oznámení je, tak si myslím, že to skutečně často směřuje spíš k PR a možná i k určitému zastrašování protivníků, než k tomu, že by to reálně mělo nějakou šanci na úspěch," uvedl.

Inflace trestních oznámení

Připomněl, že vyhledávání kriminality by se měla věnovat především policie a státní zástupci. Podobně se minulý týden v pořadu České televize Hydepark vyjádřil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, podle něhož je policie povinna stíhat každý trestný čin, o kterém se dozví, a trestní oznámení nepotřebuje. Zemi, kde ministr vnitra podává trestní oznámení "své" policii, označil za Absurdistán.

"Mně je líto policie, protože tady je inflace samých trestních oznámení, přitom trestní oznámení má smysl jenom tehdy, kdy mohu podat nějaký hmatatelný důkaz, který bych měl předat orgánům trestního řízení. Ale jinak ta policie a státní zastupitelství musí jednat sponte sua (z vlastní vůle), nikoli jenom na základě, promiňte mi to, ale udání, kterými se to nyní hemží a jeden na druhého pořád dává trestní oznámení - ministr financí na celou vládu, já nevím - před několika lety, jeden ministr na druhého ministra," prohlásil Rychetský.

Láska mu dává za pravdu. "Politici si sami vůči sobě vybudovali vztahy, že se uráží, nadávají si, a pak vzájemně oznamují trestné činy policii. To je skutečná inflace trestních oznámení," řekl. Politici podle něho zároveň dávají špatný příklad veřejnosti, trestní právo má být totiž až nejzazším prostředkem. To si myslí i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. "Se to stává možná taková folklorem v dnešní době, podávání trestních oznámení. Některé věci by se možná trestním právem řešit nemusely," řekl ve středečním pořadu Impulsy Václava Moravce na rádiu Impuls.

Nízká úroveň politické kultury

"Ať si to řeší žalobami na ochranu osobnosti, to je v pořádku, na to má každý právo, za to si musí zaplatit. Ale oni zneužívají toho, že trestní oznámení je jednak zadarmo, a jednak, že ho podají, a dál už s tím nemají žádné starosti, žádné právníky nemusí platit, nic. Prostě splní to svůj účel - zveřejní se, že podali trestní oznámení," prohlásil Láska.

Podle Vlka ukazuje velké množství trestních oznámení ze strany politiků na nízkou úroveň politické kultury. "Máme takový právní řád, jaký máme, nezměníme ho. Tím ho nekritizuji, že by byl špatný. Prostě říkám, že je takový, jaký je. A prostě v něm je bohužel ta možnost podávání trestního oznámení pro každého hlupáka. ... Je takové hezké české přísloví: 'Jména hloupých na všech sloupích', v Čechách by se mohlo říkat 'Jména hloupých na všech trestních oznámeních'," poznamenal advokát.

Podobná podání podle něj zdržují policii i žalobce. "Tato trestní oznámení jsou prošetřována na určitých obvodních státních zastupitelstvích nebo v rámci víceméně jednoho státního zastupitelství, to znamená, jestliže se tam bude koncentrovat více takovýchto případů, tak může dojít, nechci říct k zahlcení, ale určitě tam bude větší zatíženost,“ uvedl Zeman.

Podle Mareše a Lásky trestní oznámení politiků dostávají policii pod tlak. "Tomu trestnímu oznámení politika policie musí věnovat daleko větší pozornost, i když ví, že je to nesmysl, aby se nevystavila nějakému riziku, že to odbyla nebo že nadržovala jeho politickému konkurentovi," míní Láska.

Tagy: oznámení odborníci politici

Zdroje: ČTK