Odborářský šéf Dufek: Blokády v Praze? Spíše pochod

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Podle šéfa Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumíra Dufka by se nemusely konat ve čtvrtek v Praze blokády, které mají stávku podpořit. Mohl by je nahradit pochod metropolí. Dufek to řekl ve středu po jednání tripartity.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Jasno bude po odpolední schůzce odborářů s primátorem. 

Dopravní odbory vyhlásily stávku proti vládním reformám na čtvrtek od 0:00 do půlnoci. Doprovodit ji měly blokády. Dufek je před pár dny nazval "blokádami papalášů". Konat se měly nejspíš u vládních budov. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), která je největší odborovou centrálou v zemi, svolala na podporu stávky na čtvrtek na 9:00 shromáždění před ministerstvo zdravotnictví na Palackého náměstí. Odtud by pak mohl vyrazit i pochod Prahou. 

Podrobnosti chce Dufek oznámit po jednání s pražským primátorem. Od blokád by mohli odboráři ustoupit. "Když si vezmete, že bude pochod, tak je to skoro na úrovni blokád," uvedl předák. 

Pochod z Palackého náměstí na druhý břeh Vltavy

Centrála ČMKOS podle svého místopředsedy Václava Pícla žádný pochod nesvolávala, zvala jen na mítink. "Nemůžeme pochod ale vyloučit," uvedl Pícl. Podle dřívějších informací by mohl průvod vyrazit z Palackého náměstí na druhý břeh Vltavy, odtud by pak mohl pokračovat na Malou Stranu k úřadu vlády. 

ČMKOS počítala s tím, že by se jejího shromáždění na podporu stávky zúčastnila asi tisícovka lidí. Místopředseda centrály uvedl, že akce by neměla být nejspíš nijak masová, protože na ni nevyrazí z regionů zvláštní autobusy a zájemci se nebudou moci do hlavního města dostat kvůli stávce ani vlakem.

Tagy: stávka pochod dufek

Zdroje: ČTK