Odborářský expert kritizuje připravovanou důchodovou reformu

- Aktuality autor: red

Lidem s příjmem pod 1,5 násobek průměrné mzdy v Česku by se prý převedení části odvodů do vlastního spoření na důchod, jak s ním zatím počítá vládní návrh důchodové reformy, vůbec nevyplatilo.

Tvrdí to expert odborů na problematiku penzí Vít Samek. Podle něj by si lidé s platem jen o něco vyšším než 30.000 korun po přesměrování části odvodů do fondů dostatečně na důchod nenašetřili. Samek to uvedl v Senátu na semináři o důchodové reformě.

Odbory jsou proti

Loni dosáhla průměrná mzda v Česku podle statistického úřadu 23.951 korun. Její 1,5 násobek tedy činí zhruba 36.000 korun. Českomoravská konfederace odborových svazů  jejímž je Samek odborníkem, navrhovanou podobu důchodové reformy kritizuje.

Podle záměru kabinetu by se lidé mohli do svých 35 let rozhodnout, jestli odvody budou posílat jen do státního systému či jestli jejich část přesunou na vlastní účet a budou si na penzi šetřit.

Důchod od státu by pak byl nižší. Vláda podle Samka cílí na špatnou generaci. Lidé by se o penzi neměli rozhodovat do 35 let, ale už ve dvaceti, míní. Nyní se odvádí do státního systému 28 procent. Podle návrhu by se tři procenta mohla přesměrovat.

Švýcarské důchody nebudou

K nim by si ale lidé museli do spoření na důchod doložit ještě částku, která by odpovídala dvěma procentům. Podle Samka má tento soukromý důchodový pilíř ale smysl jen tehdy, pokud se do něj vkládá aspoň šest procent z příjmu. 

"Z malých vstupů (spořených částek) nikdy vysoké švýcarské důchody mít nebudete - ani vy tady v Česku, ani my na Slovensku," řekl slovenský ekonom Peter Staněk.

V důchodovém systému by podle něj ale v budoucnu peníze na penze nutně chybět nemusely. "Pokud počítáme ale s tím, že naši lidé budou jen poskoky pro jiné země, tak ano," dodal Staněk.

Zdroje: ČTK