Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost, vláda jim neustoupí

- Aktuality autor: red

Odbory se v pondělí rozhodly vstoupit do časově neomezené stávkové pohotovosti kvůli vládním návrhům na snížení platů ve státní správě o deset procent. Premiéra Petra Nečase o tom dnes ráno informoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Nečas po schůzce s ním novinářům řekl, že vláda od svého záměru neustoupí.

Zavadil po asi hodinovém jednání s předsedou koaliční vlády poznamenal, že většina odborových svazů by se smířila s desetiprocentním zkrácením objemu mzdových prostředků, nesouhlasí prý ale s návrhy, jak tohoto cíle dosáhnout.

Premiér Nečas chce s odbory ještě jednat. Za dva týdny hodlá svolat ekonomickou radu ministrů a nároky odborářů probrat. Minulý týden jednali odboráři s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV), k dohodě ale nedospěli, připomněl předseda vlády.

Vláda odsouhlasila novelu, která rozšiřuje možnost zavedení pásmového odměňování

Zvláštní jednání podle Zavadila povedou odborové svazy pracovníků ve zdravotnictví, které nesouhlasí ani s návrhem na snižování objemu mezd. Tato diskuse se bude kromě MPSV týkat také ministerstva zdravotnictví.

Vláda už odsouhlasila novelu zákoníku práce, která rozšiřuje možnost zavedení pásmového odměňování ve většině oblastí státní správy. Kromě toho návrh novely počítá se zrušením číselného vyjádření poměru mezi nejvyšší a nejnižší platovou třídou, která nyní činí násobek 3,4.

Zrušení rozdílu mezi nejnižším a nejvyšším platovým stupněm

Stejně tak by měl být zrušen rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším platovým stupněm, který je stanoven na násobek 1,5.

Podle odborů to však de facto znamená likvidaci současných platových tabulek, a proto s návrhem nesouhlasí.

Tagy: stávka Vláda Česko odbory

Zdroje: ČTK