Odboráři s bábovkami a harmonikou čekali na ministra Hegera. Marně

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

AKTUALIZOVÁNO. Přes tři hodiny nechal dnes v hale ministerstva zdravotnictví ministr Leoš Heger (TOP 09) čekat postižené, odboráře a pacienty, kteří chtěli dosáhnout toho, aby je přijal. Chtěli si s ním promluvit mimo jiné o navrhovaných dobách dojezdu k lékaři a stěžovali si, že s nimi ministr nejedná. Nakonec mezi ně přišel a slíbil, že se s nimi setká. Termín schůzky oznámí ve čtvrtek, měla by být do týdne.

"Věci řešíme, nemůžeme dělat zázraky. Jestli budete tvrdit, že naše vyhlášky jsou špatné, protože by je mohl někdo zneužít, tak to nejsou věci, které je možno akceptovat," řekl ministr během více než hodinové emotivní diskuse. Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása ho dokonce v jednu chvíli vyzval, aby odstoupil.

"Uznávám, že nařízení vlády se ukázalo být daleko obtížnější, než jsme si mysleli. Tahle země si těžko může dovolit víc a systém je nutno racionalizovat. Je to však první pokus, který chce říci, jak zabezpečit určitá práva pacientů, která jsou nepodkročitelná. Uznávám, že to děláme metodou zkoušky a omylu, ale nikdo to tady zatím nezkusil," řekl Heger.

Zástupci rady postižených, zdravotnických odborů a svazu pacientů obsadili odpoledne vstupní halu ministerstva. Plánovali v ní zůstat do té doby, než je ministr přijme. S sebou si vzali koláče, bábovky a nápoje. Vyhrávali na harmoniku, zpívali a skandovali: Pane ministře, mluvte s námi. "My čekáme, že nás ministr přijme. Když přijde někdo na návštěvu, tak je slušnost ho přivítat," řekl novinářům Krása. Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková označila dnešní akci za "zoufalý čin zoufalých lidí, se kterými nikdo nejedná".

Odbory demonstrovaly už na konci března

Rada postižených, zdravotnické odbory a svaz pacientů demonstrovaly před ministerstvem naposledy koncem března. Protestovaly proti stanovení doby dojezdu k lékařům a čekacím lhůtám na vyšetření a operace. Napsaly tehdy ministrovi dopis a žádaly jednání. Za Hegera, který byl pracovně v USA, list převzal jeho náměstek. Zástupci trojice organizací tvrdí, že ani po "řadě telefonátů" s ministrovým sekretariátem se schůzku nepodařilo domluvit.

Podle Sršně už termín jednání padl, mělo by se konat 30. května. "Schůzka s panem Krásou a zástupci zdravotnických odborů, o niž společně požádali, se uskuteční na platformě takzvané malé tripartity a účastníci o ní byli informováni," uvedl Sršeň ještě před Hegerovým příchodem.

Podle rady postižených, odborů a svazu pacientů by navrhované doby dojezdu k lékaři a čekací lhůty na vyšetření a operace omezily dostupnost péče a mohla by se rušit zdravotnická zařízení. Nelíbí se jim ani chystané stanovení počtu lékařů na jednotlivých pracovištích.

Třeba k praktickému lékaři, zubaři či do lékárny by se měl pacient podle návrhu dostat do 45 minut jízdy. Na náhradu kyčelního kloubu by se nemělo čekat déle než 35 týdnů - tedy osm měsíců. Na operaci šedého zákalu by měl člověk jít nejpozději do 12 týdnů - do necelých tří měsíců. Léčba roztroušené sklerózy by měla začít do čtyř týdnů od potvrzení diagnózy. Podle ministerstva jsou to maximální časy a lhůty pro péči, kterou uhradí pojišťovny. Chystané nařízení má lidem zaručit, do kdy nejpozději musí ošetření dostat a jak daleko za ním nanejvýš pojedou. Své nároky budou také moci vymáhat.

Tagy: heger zdravotnictví ministerstvo pacienti odbory postižení

Zdroje: ČTK