Odboráři odmítají návrh na zrušení koncesionářských poplatků

- Aktuality autor: red

Oborový svaz médií, pod který spadají odborové organizace médií veřejné služby, se postavil proti návrhu na zrušení koncesionářských poplatků. Naposledy se k němu připojil i Miloš Zeman. Podle odborářů se tak prezident snaží jen získat laciné politické body. 

Miloš Zeman v televizi

Miloš Zeman v televizi,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Odboráři na jednu stranu připouštějí, že v programovém schématu České televize a Českého rozhlasu není všechno v naprostém pořádku. Především jim vadí přibližování veřejnoprávního vysílacího schématu k soukromým médiím a určitá míra bulvarizace.

Na druhou stranu připomínají snahu české politické reprezentace podřídit veřejnoprávní média moci jednotlivých politických stran, které by měly velmi silný vliv na financování médií veřejné služby.

V prohlášení Odborového svazu se uvádí, že "takto financovaná státní média jsou typická pro autoritářské totalitní režimy, nikoli pro vyspělé demokratické společnosti, ke kterým, jak doufáme, stále chceme směřovat". 

Podle odborářů je klíčem k vyřešení současné situace lepší legislativní úprava voleb, fungování a pravomocí mediálních rad. Reagují tak na páteční prohlášení Zemana, že Česká televize neplní veřejnoprávní funkci. Prezident tehdy zároveň podpořil návrh, aby občané mohli peníze určené na poplatky věnovat na dobročinné účely. 

Tagy: odbory český prezident média a internet veřejnoprávní média

Zdroje: ČTK