Od října můžou lidé likvidovat stará CD a DVD v Zelené firmě

- Aktuality autor: Jan Pastor

Od října budou moci lidé vhazovat staré nosiče CD a DVD do nádob na elektroodpad s logem "Zelená firma". Společnost REMA Systém, která jich po celé republice rozmístí přes 1300, zajistí jejich ekologickou likvidaci. Novinkou má být rovněž zahájení sběru zářivek a tonerů.

"CD a DVD sice nejsou podle oficiální klasifikace elektroodpadem, mnoho lidí to tak ale nevnímá," uvedl výkonný ředitel REMA Systém Petr Kubernát.

V Zelených firmách se vybralo více než 2500 tun elektroodpadu

Projekt Zelená firma byl spuštěn v roce 2008 a v průměru do něj přibývá jedna firma denně. V současné době je jich v tuzemsku přes 1100. Celkem se v Zelených firmách vybralo více než 2500 tun elektroodpadu.

"Sběrné nádoby slouží primárně pro zaměstnance, kteří do nich mohou odevzdávat drobný elektroodpad, baterie i stará CD a DVD z domova. Vzhledem k nízké váze těchto komodit není žádný problém vzít je s sebou do práce. Projekt ale řeší i firemní elektroodpad," dodal Kubernát.

Doba rozložení CD se odhaduje na jeden milion let

CD a DVD jsou pro životní prostředí velmi zatěžující. "Jsou vyrobeny z polykarbonátu a tenké vrstvy, která obsahuje např. titan, slitinu platiny a zlata. Po jejich uložení na skládku tedy hrozí nebezpečí, že se z této vrstvičky začnou do okolí uvolňovat těžké kovy. Doba rozložení CD na skládce se navíc odhaduje na jeden milion let," vysvětlil Kubernát.

Podle odhadů vzniká v tuzemsku ročně několik desítek milionů kusů nepotřebných CD a DVD. Podle Kubernáta jejich celková hmotnost dosahuje cca 300 tun.

Rema Systém je jedním z kolektivních systémů na sběr a likvidaci starého elektroodpadu působících v ČR. Dalšími jsou Asekol, Elektrowin, Retela a Ekolamp.

Tagy: likvidace čd dvd

Zdroje: ČTK