Od ledna se změní pravidla pro krácení předčasných penzí

- Aktuality autor: Jan Pastor

Lidem, kteří půjdou po novém roce do předčasného důchodu o více než 360 kalendářních dní dříve, bude vyměřena nižší penze, než je tomu v současnosti. Bude jim totiž výrazněji snížena procentní výměra, od níž se výše penze odvíjí. Informovala o tom mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

V současnosti se krátí procentní výměra důchodu o 0,9 procenta za každých započatých 90 kalendářních dnů před standardním nástupem do starobní penze. Týká se to lidí, kteří do předčasného důchodu odejdou maximálně dva roky před standardním termínem. Pokud jde člověk do důchodu ještě dříve, krátí se mu procentní výměra o 1,5 procenta za každých dalších započatých 90 kalendářních dnů.

Od ledna se změní to, že pokud člověk odejde do důchodu předčasně o více než rok a méně než dva roky, bude se mu v tomto období důchod krátit o 1,2 procenta za každých 90 dnů.

Změna je součástí již schválené takzvané malé důchodové reformy, která mimo jiné změnila způsob výpočtu penze ve prospěch lidí s vyššími příjmy. Kromě toho zavedla postupné zvyšování věkové hranice odchodu do důchodu bez cílového omezení.

Tagy: důchod změna penze

Zdroje: ČTK