Od ledna konečně zlevní plyn a elektřina

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Tuzemské domácnosti od ledna ušetří za elektřinu a plyn, v předchozích letech jejich výdaje na energie naopak rostly. Energetický regulační úřad (ERÚ) minulý týden oznámil, že elektřina pro domácnosti příští rok zlevní v průměru o 10,9 procenta. Například rodiny, které elektřinu využívají v vytápění, tak mohou ročně ušetřit několik tisíc korun. Ceny tepla budou v příštím roce stagnovat, nebo se mírně zvýší.

Plyn.

Plyn.,zdroj: ThinkStock

Největší pokles cen elektřiny pro domácnosti ERÚ očekává u firmy ČEZ, a to o 12 procent. Pražská energetika (PRE) by měla zlevnit o 9,5 procenta a E.ON, který působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, by měl elektřinu domácnostem zlevnit o 8,8 procenta.

Na snížení regulované ceny přenosu a distribuce elektřiny má podle ERÚ výrazný pozitivní vliv jednak snížení tržní ceny silové elektřiny, což příznivě ovlivňuje ocenění ztrát v přenosové a distribuční soustavě, a dále meziroční pokles ekonomických indexů.

Dominantní dodavatel elektřiny v ČR společnost ČEZ již v září oznámil, že od ledna sníží cenu silové elektřiny ve svém nejpoužívanějším tarifu Comfort o 15 procent. Skupina E.ON ČR, která působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, snížila cenu elektřiny pro rok příští rok o 10,5 procenta a Pražská energetika v průměru o 14,4 procenta.

Cena silové elektřiny, která tvoří asi 45 procent výsledné ceny, bude nižší i u alternativních dodavatelů. Bohemia Energy sníží v roce 2014 ceny silové elektřiny pro domácnosti až o 19 procent, celková cena by tak mohla proti letošku klesnout zhruba o 12 procent. "Je to největší pokles cen, k jakému kdy došlo, a troufám si předpovědět, že ani v budoucnu nebude překonán," uvedl jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík. Stávající klienti energetické skupiny RWE získají podle typu tarifu automaticky slevu až 20 procent a Centropol Energy sníží v roce 2014 cenu elektřiny až o 18 procent.

Zlevňování chystají také plynárenské firmy. Regulovaná složka ceny plynu, která tvoří asi pětinu celkové ceny, se pro domácnosti průměrně sníží o 5,19 procenta. ERÚ pro rok 2014 ale předpokládá spíše stagnaci nebo pouze mírné zlevnění.

Významný vliv na stanovení regulovaných cen plynu pro rok 2014 měla fúze distribučních společností skupiny RWE. Mluvčí RWE Martin Chalupský připomněl, že firma již letos na jaře snížila cenu zemního plynu pro domácnosti o deset procent. Například zákazník, který vytápí rodinný domek, tak letos ušetří celkově v průměru více než 4000 korun ve srovnání s loňskou topnou sezónou. Na plynu ale příští rok neušetří všichni. U firmy E.ON plyn naopak o 12,88 procenta zdraží.

Ceny tepla pro domácnosti budou podle Teplárenského sdružení v příštím roce stagnovat, nebo se mírně zvýší. Do tří procent porostou u tepláren využívajících hnědé uhlí. Stagnovat budou u domácností napojených na zásobování teplem se zdroji na zemní plyn, černé uhlí nebo biomasu.

Energetický analytik J&T Michal Šnobr míní, že vývoj cen energií bude zajímavý až v roce 2015. Zatímco u elektřiny mohou spotřebitelé počítat s dalším i když výrazně menším poklesem ceny, u plynu je to vzhledem k intervenci České národní banky otázka a opětovné zdražení není vyloučené.

Tagy: plyn elektřina

Zdroje: ČTK