Ochladilo se a severní Moravu opět dusí smog

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ochlazení přineslo v Moravskoslezském kraji opět výrazné zhoršení kvality ovzduší, situace se výrazně nezměnila ani v sobotu odpoledne. Zlepšení by mohlo přijít se silnějším větrem, který má foukat v noci na pondělí.

Limit pro polétavý prach (50 mikrogramů na metr krychlový) je stále překročen na všech měřicích stanicích, a v Bohumíně na Karvinsku je mezní hranice dokonce překonána více než trojnásobně.

Průměrná denní koncentrace prašného aerosolu tam odpoledne měla hodnotu 177 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

V noci na neděli ještě změna nepřijde

Naměřené koncentrace polétavého prachu se nyní v regionu pohybují od 59 mikrogramů na metr krychlový a výše. Na deseti ze 14 měřicích stanic, z nichž jsou údaje aktuálně k dispozici, je naměřená hodnota vyšší než 100 mikrogramů na metr krychlový, ráno bylo těchto stanic osm. Nejlépe je na tom stejně jako ráno Studénka na Novojičínsku. 

Během odpoledne a noci na neděli nepředpokládají meteorologové významnější změnu, hodnoty průměrných denních koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále pohybovat nad limitem. 

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi a právě v zimním období bývají rozptylové podmínky nejhorší. Obyvatelstvo je v kraji vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví. Město Ostrava dokonce kvůli ovzduší podalo žalobu na stát, který podle vedení města nepřijal dostatečná opatření pro zlepšení situace.

Tagy: Ostrava vítr smog prach vzduch

Zdroje: ČTK