Obžalovaný se přiznal k vraždě taxikáře v Čelákovicích u Prahy

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Pětadvacetiletý Petr Špecián se dnes u krajského soudu přiznal k loňské loupežné vraždě taxikáře v Čelákovicích u Prahy. Mladík se tam nechal svézt z Prahy a tvrdil, že chtěl z vozu utéct bez zaplacení.

Po příjezdu k čelákovickému nádraží se mladík rozhodl, že kvůli nedostatku peněz taxikáře oloupí. Z výpovědi obžalovaného vyplynulo, že jej muž chtěl zadržet, a tak ho jednou bodl nad rameno do krku. Muž zemřel při převozu do nemocnice. Obžalovanému hrozí až výjimečný trest. Rozsudek podle všeho padne v pátek.

Vražda se podle obžaloby stala loni 22. října před 23:00. Obžalovaný do vozu taxi nastoupil nedaleko pražského Divadla Broadway a nechal se odvézt do Čelákovic, kde podle státního zástupce Tomáše Milce řidiči auta řekl o vydání peněz s úmyslem jej usmrtit. Třiašedesátiletého taxikáře jednou bodl větší silou nožem, tím zasáhl a přeřízl důležité tepny. "Poté se zmocnil jeho peněženky a utekl," uvedl Milec. V peněžence měl řidič taxi kolem 1700 korun. Obžalovaný poté nastoupil na vlak a odjel do Lysé nad Labem, kde přebýval u známé.

Obžalovaný prý taxikáře nechtěl zavraždit

Obžalovaný čin při výpovědi popsal v podstatě stejně jako obžaloba. Tvrdil však, že taxikáře nechtěl zavraždit. Poté, co mu řekl o peníze, se ho prý lekl kvůli tomu, že ho chytil za rameno a sahal do přihrádky v autě. "Napadlo mě, že tam má střelnou zbraň," řekl Špecián. Činu litoval. "Nechtěl jsem poškozenému ublížit, chtěl jsem mu nožem pohrozit," dodal. Z jeho výpovědi vyplynulo, že dlouhodobě neměl peníze. V den vraždy byl s přítelkyní v Praze. Mladík tvrdil, že tam chtěl kvůli penězům poblíž hlavního nádraží někoho přepadnout. Prý na to ale neměl dostatek odvahy.

S přítelkyní se opět setkal krátce po činu v Lysé nad Labem, jelikož nastoupil do stejného vlaku. Peníze, které při loupeži získal, utratil za několik hodin v hernách. Kde je vzal, údajně přítelkyni neřekl. Dívka dnes před soudem odmítla vypovídat, a tak předsedkyně senátu Eva Miláčková četla její výpověď z policejního vyšetřování. Když se oba setkali, tak si všimla, že má zakrvácené kalhoty. Že by mohl být vrahem taxikáře, zjistila po zprávách médií, a tak to šla ohlásit na policii. Kriminalisté muže dopadli dva dny po činu.

Muž již byl dříve trestán

Krajský soud při dnešním zahájení hlavního líčení vyslýchal například svědky, kteří našli těžce zraněného taxikáře, nebo známou obžalovaného, u které občas bydlel. Pouštěl také videozáznam rekonstrukce vraždy nebo odposlechy telefonního hovoru, kdy si pobodaný taxikář volal záchrannou službu. V pátek jsou na programu posudky soudních znalců a s největší pravděpodobností bude vynesen rozsudek.

Muž byl v minulosti dvakrát nepodmíněně potrestán kvůli krádežím a jednou kvůli podvodům při internetovém obchodování. Z jednání vyplynulo, že měl dlouhodobé problémy s alkoholem a drogami. V rodině prý měl komplikované vztahy s otcem, který mu údajně ubližoval. Mladík tvrdil, že byl v 17 letech vyhozen z domova, od té doby se pohyboval po ubytovnách nebo na ulici. V době činu byl nezaměstnaný.

Tagy: soud vražda taxikář

Zdroje: ČTK