Obyvatelé thajského Bangkoku se chystají na masivní záplavy

- Aktuality autor: Jan Pastor

Thajské úřady vyhlásily dnes večer pohotovost před očekávanou povodní v hlavním městě Bangkoku. Doporučila přitom obyvatelům nejohroženějších čtvrtí, aby dočasně opustili domovy. Zemi nyní sužují nejhorší záplavy za posledních 50 let.

Podle vlády nemusejí obyvatelé Bangkoku "propadat panice", protože se neočekává, že by hladina vody přesáhla jeden metr. Do centra města by se přitom podle thajské premiérky Jinglak Šinavatrové povodeň neměla dostat vůbec. V jednom místě se ovšem rozpadla hráz, kterou se zmobilizovaní dobrovolníci a vojáci snaží opravit. Pytle naplněné pískem se horečně vrší na všech kritických místech.

Podle meteorologů bude Bangkok nejvíce ohrožen v neděli a na počátku příštího týdne. Zaplaveny mohou být nízko položené oblasti v blízkosti letiště Suvarnabhumi a okolí kanálů a řeky Čao Pchraja, u níž stojí řada hotelů a thajská centrální banka.

Během uplynulých dvou měsíců se povodně rozlily v 60 ze 77 thajských provincií a vyžádaly si nejméně 283 obětí. Záplavy postihly podle agentury AP kolem 8,2 milionu lidí.

Bouře a deště v uplynulých měsících si kromě obětí v Thajsku vyžádaly dalších více než 200 mrtvých v Kambodži, Vietnamu a na Filipínách. Monzunové deště minulý měsíc v Asii způsobily škody odhadované na sedm miliard dolarů.

Tagy: záplavy Bangkok

Zdroje: ČTK