Obviněný Strausse-Kahn pod tlakem, boj o nového šéfa MMF začíná

- Aktuality autor: red

Na šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqua Strausse-Kahn se po jeho převozu do newyorské věznice začal ve světě vyvíjet tlak na odstoupení z funkce a začaly globální poziční přípravy na boj o jeho nástupce.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Rozvojové mocnosti Čína, Brazílie a Jihoafrická republika v té souvislosti zpochybnily zvykové právo Evropy na funkci, která je klíčem ke kontrole nad světovou ekonomikou.

Strauss-Kahn byl o víkendu zatčen a obviněn ze sexuálního napadení hotelové pokojské. Newyorský soudce mu upřel možnost dostat se na svobodu na kauci a v úterý byl šéf MMF převezen do newyorského vězeni Rikers, kde bude pod zvýšeným dohledem. V případě, že bude uznán vinným, hrozí mu až 25 let vězení.

MMF večer místního času uvedl, že se Straussem-Kahnmem od jeho zatčení nebyl ve spojení, a vyjádřil přesvědčení, že v dohledné době by měl být kontakt navázán. Dva zdroje z výkonné rady MMF agentuře Reuters řekly, že vedení chce slyšet, jak to vidí se svým setrváním ve funkci. Jeden ze zdrojů by za ideální považoval jeho rezignaci, druhý však řekl, že toto mínění nesdílí celá 24člennná rada, která má pravomoc jej odvolat.

USA prosazují vlastního kandidáta

Ve Spojených státech i v Evropě začali politici zpochybňovat Straussovu-Kahnovu schopnost vést ve své situaci tak důležitou instituci. "Případ komentovat nemohu, evidentně však není v situaci, kdy by mohl řídit MMF," řekl americký ministr financí Timothy Geithner.

"Vzhledem k tomu, že mu byla odmítnuta kauce, musí zvážit, zda nepoškozuje svou instituci," uvedla rakouská ministryně financí Maria Fekterová. Španělská ministryně hospodářství Elene Salgadová označila zločiny, z nichž je Strauss-Kahn obviněn, za "velmi závažné" a řekla, že rozhodnout se musí sám.

Náměstek výkonného ředitele MMF John Lipsky nyní Strausse-Kahna zastupuje, formální pověření jako úřadující šéf fondu však nedostal a krokem k tomu by bylo jmenování Američanova nástupce. Zdroje z MMF sdělily, že Spojené státy prosazují jako Lipského nástupce poradce Bílého domu pro mezinárodní ekonomiku a bývalého náměstka ministerstva financí Davida Liptona. Lipskému v srpnu končí mandát a hodlá odejít.

Boj začíná

Velké země rozvojového světa si již začínají připravovat půdu pro vznesení nároků na post šéfa MMF a zpochybňují nepsanou tradici, kdy nepsaný nárok na tuto funkci má od založení finančních institucí ve Washingtonu Evropa, zatímco USA drží vedení Světové banky. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí, uvedl že proces výběru nového šéfa fondu "by měl být založen na principech spravedlnosti, transparentnosti a kvalitě osobnosti". Bylo to poprvé, co se Čína vmísila do debaty o výběru funkce v MMF tak brzy.

Nejmenovaný činitel brazilské vlády Reuters řekl, že příští šéf fondu by měl pocházet z velké země s rozvíjející se tržní ekonomikou. Dodal však, že Brazílie v této otázce příliš aktivně vystupovat nechce, protože Evropa si zřejmě svou pozici udrží. Také jihoafrický ministr financí Pravin Gordhan řekl, že příští šéf MMF by měl pocházet z rozvojové země. Brazilský ministr financí Guido Mantega uvedl, že mluvit o této otázce je "v této chvíli příliš předčasné".

Tagy: MMF

Zdroje: ČTK