Obviněný Havlín si po vyhazovu z Bulharska vymohl návrat do justice žalobou

- Aktuality autor: Michal Polák

Z korupce obviněný soudce Ondřej Havlín, který v minulosti odešel z justice do diplomacie a následně se vrátil, se návratu do taláru domohl žalobou. Obdržel poté ušlou mzdu ve výši zhruba 900.000 korun. Dnes to dnes v tiskovém prohlášení sdělil předseda pražského městského soudu Jan Sváček. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) označil Havlínovu profesní kariéru za "podivnou". 

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto),zdroj: Archiv

Podle Sváčka se stal Havlín soudcem v roce 1981. Od prosince 1992 čerpal se souhlasem tehdejšího předsedy Obvodního soudu pro Prahu 2 neplacené volno a působil jako velvyslanec v Chorvatsku a následně v Bulharsku. 

"Vedení Městského soudu v Praze v souladu s právním stanoviskem Ministerstva spravedlnosti ČR uzavřelo, že soudcovský mandát JUDr. Ondřeji Havlínovi v této době zanikl, a proto jej odmítlo znovu zařadit mezi soudce tamního soudu," uvedl Sváček. 

Dostal ušlou mzdu

Havlín se však svého soudcovského mandátu domohl žalobou u Okresního soudu v Příbrami a Krajského soudu v Praze. "V důsledku rozhodnutí obou soudů byl JUDr. Ondřej Havlín od března roku 2002 znovu zařazen mezi soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 a byla mu vyplacena ušlá mzda ve výši necelých 900 tisíc korun," doplnil předseda pražského městského soudu. 

Havlín působil v letech 1993 až 1998 jako velvyslanec v Chorvatsku, poté se přesunul do Bulharska. Z funkce jej v roce 2000 odvolala česká vláda poté, co si na jeho chování dlouhodobě stěžovala bulharská strana. Kritizovala Havlínovy urážlivé výroky, údajně také přejel nohu celníkovi. 

Havlín je od soboty ve vazbě. Policie ho obvinila z korupce v souvislosti s jeho soudcovskou rozhodovací činností. Kromě něj čelí trestnímu stíhání dalších pět lidí, z toho jeden státní zástupce, jeden advokát, jeden advokátní koncipient a dvě osoby, které stojí mimo justiční prostředí. Podle policistů je případ ojedinělý fungujícím klientelistickým systémem a vzájemně silnými vazbami mezi jednotlivými obviněnými.

Tagy: korupce Soudnictví

Zdroje: ČTK