OBSE chce zpět svou prestiž. Vytvoří proto 'Radu moudrých'

- Aktuality autor: art

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) chce zátky pověst bezpečnostního garanta. Práci na obnovení důvěry v očích veřejnosti chce vložit do rukou celebrit. S nápadem na vytvoření panelu významných osobností, jakési Rady moudrých, přišlo předsednické Švýcarsko. Pomůže mu s tím Srbsko, které předsednické otěže převezme v příštím roce, a Německo, jenž bude předsedat organizaci o rok později. 

Švýcarský prezident a předseda OBSE Didier Burkhalter řeční na zasedání v Basileji

Švýcarský prezident a předseda OBSE Didier Burkhalter řeční na zasedání v Basileji,zdroj: Profimedia.cz

"Měli by přijít s návrhy, jak znovu ustavit evropskou bezpečnost jako společný projekt," prohlásil předseda OBSE a švýcarský prezident Didier Burkhalter.

Struktura a způsob práce OBSE se nezmění, od celebritního panelu organizace očekává hlavně marketingový přínos.

OBSE v posledních letech ztrácelo reálný vliv a v současné době mu hrozí definitivní rozklad. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na jednání ministrů členských států v Basileji upozornil na to, že OBSE ohrožuje nejednotnost, kvůli níž může definitivně přijít o svůj význam. Rada moudrých na tom těžko něco změní. 

"Jsem z toho trochu rozpačitý. My celkem víme, kde je problém. Otázka je spíš těch nástrojů, praktických," prohlásil šéf české diplomacie k návrhu na vytvoření rady celebrit. Česko se přesto bude na vzniku panelu osobností podílet, jak upřesnil Zaorálek: "My někoho nominujeme, byť s určitými rozpaky."

Organizace pro bezpečnost, kterou tvoří 57 členských států včetně Ruska, se v současné době angažuje mimo jiné v ukrajinské krizi. Rusové přitom ve čtvrtek zablokovali švýcarský návrh deklarace k situaci na Ukrajině. Paradoxní je, že ruský ministr zahraničí v Basileji vytvoření celebritního panelu uvítal s tím, že organizace potřebuje nový, objektivní postup pro řešení současných problémů.

Tagy: svět OBSE mezinárodní politika globální politika mezinárodní organizace

Zdroje: ČTK