Obří bouře Sandy míří na New York, statisíce lidí prchají do bezpečí

- Aktuality autor: Michal Polák

VIDEO. AKTUALIZOVÁNO. Rozsáhlé území od velkoměst na východním pobřeží až po Velká jezera na severu USA si za svůj cíl vybral mamutí hurikán Sandy, který se má v těchto dnech nad severoamerickým kontinentem spojit se zimními bouřemi přicházejícími ze severu a západu. 

Hurikán Sandy

Hurikán Sandy,zdroj: youtube.com

Vedení americké meteorologické služby má pro obyvatele východní třetiny USA naléhavý vzkaz: Berte hurikán vážně a kliďte se mu z cesty. Čekají se záplavy, výpadky proudu, poničené budovy, metrové závěje. 

Předpovědi meteorologů varují, že Sandy udeří dnes v noci místního času (v úterý nad ránem SEČ) na pobřeží státu New Jersey, zřejmě v blízkosti známého hráčského letoviska Atlantic City. Město začalo s evakuací už během víkendu, do vnitrozemí se podle agentury AP uchýlilo na 30.000 jeho obyvatel. Nejvíce postiženy by měly být oblasti na severu New Jersey a rovněž město New York a ostrov Long Island. 

Nejhorší scénáře počítají s tím, že víc než třímetrová vlna zatopí území s 20 miliony obyvatel. Výšku vln podle expertů negativně ovlivňuje i skutečnost, že Měsíc je v úplňku a zvyšuje účinek slapových sil vznikajících jako důsledek gravitačního působení Měsíce na Zemi.


Hurikán se pohybuje k severu rychlostí 24 kilometrů za hodinu, v současné době je asi 600 jihovýchodně od New Yorku. Nad oblastí New Jersey se srazí s větrnou bouří přicházející ze západu a zároveň s náporem arktického vzduchu ze severu. Hurikán protne Pennsylvánii a Západní Virginii, v jejichž kopcích se vysype až metr sněhu, a napříč státem New York se přiblíží Velkým jezerům. 

Zatopení jižního Manhattanu

Předpovědi uvádějí, že v New Yorku voda zaplaví části jižního Manhattanu a tunely metra a naruší dodávky elektřiny. "Čas k řečnění už vypršel, je zapotřebí jednat," vyzval dnes spoluobčany šéf Federálního úřadu pro mimořádné situace Craig Fugate. Statisíce lidí už uposlechly jeho výzvy a odjíždějí do bezpečnějších míst ve vnitrozemí. Jen z níže položených oblastí New Yorku má odejít 375.000 lidí.

Prezident Barack Obama dnes zrušil svůj floridský předvolební program v Orlandu a vrátil se do Bílého domu, aby kontroloval přípravy na obranu před hurikánem. Florida je klíčovým místem pro výsledek voleb, ale zastavení kampaně podle agentury Reuters prezidenta nepoškodí. Obrázek hlavy státu jako muže rozhodujícího v centru dění může u voličů Obamovi naopak prospět. 

Podle analytiků americké společnosti CoreLogic Sandy bezprostředně ohrožuje majetky nejméně 284.000 amerických rodin v hodnotě 88 miliard dolarů. Už dnes je podle energetiků bez proudu 14.000 amerických domácností. Provoz zastavily víc než dvě třetiny ropných rafinerských kapacit na východě USA. 

Pokud neodejdete, ohrožujete svůj život

Newyorská radnice důrazně vyzvala obyvatele k evakuaci. "Pokud neodejdete, ohrožujete nejen svůj vlastní život, ale i životy těch, kdo vás budou zachraňovat," upozornil obyvatele největšího amerického města starosta Michael Bloomberg. Guvernér státu New Jersey Chris Christie, známý svým přímočarým vystupováním, byl méně uctivý: "Nebuďte hloupí a vypadněte," vzkázal spoluobčanům. 

Ve Washingtonu i jinde byly ode dneška uzavřeny státní úřady, ve službě jsou jen týmy spojené se zajišťováním bezpečnosti v zemi. Stejný osud postihl školy, divadla, obchody a další provozy. Živlu ustoupí i světová diplomacie, protože newyorské sídlo OSN přestane fungovat.Uzavřeny byly burzy v New Yorku a Chicagu. Socha svobody, která měla být dnes znovu otevřena po ročních opravách, bude návštěvníkům přístupná až později. 

Metro se zastavilo

V New Yorku a Filadelfii se zastavil provoz metra, železniční společnost Amtrak postupně ruší spoje na severovýchodním pobřeží. Letecké společnosti dnes zrušily 7600 vnitrozemských a mezinárodních letů, které měly začínat či končit na východě USA. V Bostonu, Washingtonu a Baltimoru se neučí. 


Guvernér státu New York Andrew Cuomo dnes oznámil, že během dne budou uzavřeny tunely spojující Manhattan se státem New Jersey na pevnině a s newyorskou čtvrtí Brooklyn na Long Islandu. Newyorské mosty zatím zůstávají otevřené, řekl Cuomo. 

Stejně jako Filadelfie a Washington uzavře dnes městskou hromadnou dopravu i další město na východním pobřeží, Boston. Ministr dopravy státu Massachusetts Richard Davey oznámil, že městská doprava přestane jezdit dnes odpoledne místního času a zatím není jasné, kdy bude její provoz obnoven. Mobilizovány byly tisíce policistů a záchranářů. 

Nervozitu v rozsáhlé oblasti s desítkami milionů obyvatel postupně zvyšuje fakt, že vzhledem k rychlosti blížící se pohromy časové "okno" k evakuaci nenávratně končí. 

V Severní Karolíně musela dnes v moři u mysu Hatteras posádka složená ze 16 lidí za dramatických okolností opustit repliku slavné námořní lodi Bounty, která účinkovala v neméně slavném filmu z roku 1962 o námořnické vzpouře. Když loď začala nabírat vodu, opustili v záchranných vestách plavidlo na dvou člunech. Vrtulníky americké pobřežní hlídky zachránily 14 členů posádky, další dva jsou zatím nezvěstní.

Tagy: USA hurikán

Zdroje: ČTK