Obrázky do parlamentu nepatří: O odvolání Fica se bude jednat až ve čtvrtek

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Dlouhého trvání neměla mimořádná schůze slovenského parlamentu k opozičnímu návrhu vyslovit nedůvěru premiérovi Robertu Ficovi. Přerušena byla kvůli porušení jednacího řádu sněmovny, pokračovat bude ve čtvrtek odpoledne.

Igor Matovič a Robert Fico

Igor Matovič a Robert Fico,zdroj: Profimedia.cz

Slovenská opozice chce odvolat Fica v souvislosti s kauzou spojenou s cenami energií, kvůli níž rezignoval už šéf energetického regulačního úřadu ÚRSO. Původně schválené ceníky ze strany ÚRSO vyústily na začátku roku ve změnu zálohových plateb například za elektřinu pro některé skupiny zákazníků polostátních energetických firem. Opozice v této souvislosti poukázala na případy výrazného zdražení energií u některých odběratelů. Fico dříve v tomto měsíci řekl, že ceny energií budou vráceny na loňskou úroveň.

Předseda parlamentu Andrej Danko rozhodnutí přerušit schůzi zdůvodnil tím, že předkladatel návrhu a lídr opozičního seskupení Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič porušil jednací řád sněmovny.

Matovič, který měl před poslanci zdůvodnit snahu opozice odvolat Fica, si k řečnickému pultu přinesl také letáky. Danko jako předsedající schůze Matoviče upozornil, že podle jednacího řádu takové pomůcky poslanci nově již nemohou v jednacím sále používat. Poslanec se hájil tím, že vytištěné obrázky jsou přílohou k návrhu odvolat premiéra.

Obrázky, letáky a plakáty se už od začátku roku nesmějí používat

Danko následně Matoviče vykázal ze sálu a svolal jednání zástupců poslaneckých klubů. Po jeho skončení předseda parlamentu a vládní Slovenské národní strany oznámil, že přerušuje jednání sněmovny a že poslanci budou o tomto bodu jednat ve čtvrtek odpoledne.

Zákaz používání plakátů v jednacím sálu sněmovny, což opozice v minulosti hojně využívala, spolu s dalšími omezeními pro poslance platí od začátku letošního roku; změnu prosadila koalice. Za první takové provinění hrozí poslanci pokuta do dvou tisíc eur (54 tisíc korun), což zhruba odpovídá základní měsíční mzdě zákonodárce.

Návrh opozičních poslanců na vyslovení nedůvěry Ficovi je ke stažení ZDE

Opoziční poslanci podali návrh na premiérovo odvolání v pátek. Pod návrh se podepsalo 42 poslanců. Fico několikrát avizoval, že případné mimořádné schůze parlamentu k jeho odvolání se nezúčastní ani on, ani poslanci strany Směr.

Tagy: Slovensko zahraničí Směr-SD slovenská vláda slovenská politika energetická politika

Zdroje: ČTK,SME