Obrat v kauze Rath: Salačová povolila a začala spolupracovat s policií

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 4. 2013 18:29) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Státní zástupce Petr Jirát přidělil podnikatelce Ivaně Salačové v kauze poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce status spolupracující obviněné. Napsal to dnes server Lidovky.cz s odvoláním na své zdroje. Advokát Salačové Vojtěch Veverka informaci nepotvrdil, protože ještě nečetl obžalobu. Žalobce se nechce k situaci do soudního projednání vyjadřovat. Přidělení statusu potvrdil na základě textu obžaloby Rathův advokát Roman Jelínek.

David Rath v poutech

David Rath v poutech,zdroj: Mediafax

Salačové může status přinést nižší trest. Získala jej díky přiznání a tomu, že vyšetřovatelům pomohla dokreslit korupční mechanismus ve Středočeském kraji, uvedl server. 

Podle Jelínka to nemá při obhajobě Ratha žádný význam. "Hovoří o něm jen okrajově," řekl ČTK advokát. Zda Salačová skutečně získá výhodnější pozici v procesu, rozhodne až soud v hlavním líčení. Soudce musí podle Jelínka hlavně vyřešit, která ze tří výpovědí podnikatelky je pravdivá. "Vzájemně jsou v rozporu nehledě k tomu, že jsou rozdílné od výpovědí dalších svědků," dodal právník. Podle zákoníku získá spolupracující status člověk, kdo podá pravdivé a úplné svědectví, které přispěje k rozkrytí organizované skupiny. 

Jirát podal nedávno na poslance a bývalého středočeského hejtmana Ratha a deset jeho spoluobviněných soudu obžalobu. Viní je z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů. Politikovi hrozí až dvanáctiletý trest a obvinění odmítá. 

Nejméně sedm milionů

Poslanec si podle obžaloby vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Další úplatky prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Podle Jiráta si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi.

Skupina bude podle Jiráta obžalována také z pokusu získat zhruba 300 milionů z evropských dotací. Z těchto peněz však Evropská unie nic nevyplatila, kvůli stíhání bylo vyplácení zastaveno. Kriminalisté pracovali na případu více než rok. 

Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, kromě poslance zůstávají ve vazbě ještě dva jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera, bývalého poslance Petra Kotta.

Tagy: úplatky ČSSD korupce tunelování kauza Rath kolaborace

Zdroje: ČTK