Obousměrná vlaková doprava v Plzni je uzavřená. Prasklo potrubí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Voda z prasklého hlavního vodovodního řadu dnes zcela zatopila Sirkovu ulici před hlavním vlakovým nádražím v Plzni. Doprava v místě je uzavřena v obou směrech a obnovena by měla být nejdříve v neděli večer. Uzavřený je stále i podchod pro pěší, kde už je ale voda odčerpaná. Oprava poničené komunikace bude trvat celý víkend, řekl Václav Zikmund z Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP).

V neděli už by mohly podle informací začít jezdit tramvaje, automobily si ještě počkají několik dnů na úplnou opravu vozovky. PMDP spolu s Vodárnou Plzeň odkryly kolejiště a posuzují stav podloží.

Přímo před budovou nádraží praskla v 07:00 velmi stará vodovodní roura o průměru 40 centimetrů. Hasiči dopoledne vodu zcela odčerpali, dopravu stále reguluje policie. Silnice přímo před nádražím je silně poničená, asfalt je hodně zvlněný a místy rozbitý.

Pracovníci Vodárny vyzvedli odpoledne z hloubky 3,5 metru vodovodní rouru, která byla prasklá po celé délce, a nyní tam montují nové potrubí. "Jde o komplikované místo i komplikované poměry, ale do 18:00 budeme s opravou hotovi," řekl Jan Kretek z Vodárny. Podle něj nebyla nikde v centru města přerušena dodávka vody, protože přivaděčů v této oblasti je více. Voda ale mohla být zakalená, dodal.

50 metrů podmáčených kolejí

"Jakmile se provede oprava vodovodního řadu, tak pak přijdou na řadu firmy, které opraví kolejiště. To je v současné době podmáčené v délce zhruba 50 metrů, takže se bude muset oboustranně vyměnit," řekl Zikmund. Obě linky tramvají ("1" a "2"), trolejbus číslo "12" a autobus linky "35" nebudou místem projíždět až do neděle večer.

Tramvajová a trolejbusová doprava z centra města na Slovany je nahrazena autobusy. Tramvaje se otáčí U Zvonu, odkud jezdí náhradní autobusy. Trolejbusy jezdí z Nové Hospody k nádraží a z opačné strany Božkova na alternativní pohon na Mikulášské náměstí.

Podobná havárie se stala ve čtvrtek večer zhruba 300 metrů odtud, kde praskl hlavní vodovodní řad o průměru 55 centimetrů. Voda částečně vytopila nedaleký hotel Angelo. Dostala se do sklepů, garáží, ale i do konferenčních sálů v prvním patře. Celkové škody včetně ušlých zisků za přesunuté akce by se měly pohybovat v jednotkách milionů korun.

"V těchto místech jsou nejstarší roury ve městě," řekl pracovník vodárny na místě havárie. Litinová roura u nádraží byla z roku 1888, potrubí ze stejného materiálu u Angela z roku 1907.

Tagy: doprava voda potrubí nádraží

Zdroje: ČTK