Obhajoval veřejně homosexualitu, za trest ho umučili k smrti

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V Kamerunu byl mučen a nakonec zavražděn známý obhájce práv gayů Eric Ohena Lembembe. Oznámila to dnes organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Přátelé nalezli jeho bezvládné tělo u něj doma v metropoli tohoto západoafrického státu Yaoundé v pondělí večer poté, co se jim dva dny neozýval. Údajně měl zlomené končetiny i vaz a na těle stopy po spáleninách od žehličky, napsala agentura AP. 

Lembembe byl novinářem, aktivistou a ředitelem Kamerunské nadace pro AIDS (CAMFAIDS). Ve svých vystoupeních vždy bránil práva homosexuálů, bisexuálů a takzvaných transgender osob, tedy například transsexuálů a transvestitů. Kamerunská policie zatím nezveřejnila, jaký by mohl být přesný motiv jeho vraždy. Human Rights Watch vyzval místní úřady, aby vše okamžitě a detailně vyšetřily. 

Kamerunský aktivista vedl množství kampaní, ve kterých spolupracoval právě i s HRW, ale i dalšími místními či světovými organizacemi. Jeho poslední studie z letošního března se týkala pronásledování osob jiné sexuální orientace. Jeho organizace dokumentovala veškeré násilí, vydírání a zatýkání, které se týkalo homosexuálů či lesbiček v Kamerunu. 

"Eric byl skvělým aktivistou, jehož práce si cenili lidé na celém světě," uvedla Neela Ghoshalová z Human Rights Watch. "Bojovat za rovnoprávnost v Kamerunu, kde lidé s jinou sexuální orientací čelí diskriminaci a pronásledování, chtělo obrovskou odvahu," dodala.

Tagy: vražda středověk nelidskost Kamerun mučení ubohost

Zdroje: ČTK