Obecní volby pozměnily politickou mapu, jednání se rozbíhají

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vyjednávání stran o novém obsazení vedení radnic se den po komunálních volbách v některých městech už rozběhla. Ve většině z nich ale začnou v pondělí. Obecní volby opět pozměnily politickou mapu; posílila ČSSD, naopak ODS proti minulosti ztratila.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Nejsilnější opoziční a vládní strana už také burcují voliče před druhým kolem senátních voleb. Cílem sociálních demokratů je získat v horní komoře nadpoloviční většinu. Občanští demokraté ji zase chtějí udržet pro vládní koalici, aby mohla pokračovat v reformách. 

ČSSD má šanci své předsevzetí dostat do Senátu nejméně 12 svých kandidátů splnit. Do druhého kola jich postoupilo 22. Pokud by se sociální demokracii podařilo ambici naplnit, umožnilo by jí to ztížit prosazování záměrů koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, která se opírá o pohodlnou sněmovní většinu. Stejně tak ale i strany vládní koalice si mohou většinu v Senátu udržet, jejich kandidáti by ale museli vyhrát ve všech 21 obvodech, kde postoupili. 

Sobotka vyzval k volbě ČSSD i voliče TOP a VV: Změna jsme my, ne ODS

K účasti ve druhém kole vyzývá lidi úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i premiér a předseda ODS Petr Nečas. Sobotka dokonce apeloval i na voliče TOP 09 a VV, aby tam, kde jejich kandidáti nepostoupili, volili sociální demokraty. "Je to sociální demokracie, která v těchto volbách představuje změnu," uvedl Sobotka. 

Naopak Nečas volá po vzájemné podpoře koaličních kandidátů. "Chceme-li pokračovat v cestě, kterou jsme započali, to znamená v cestě modernizace této země prostřednictvím nezbytných reforem, tak musíme zabránit oranžovému Senátu," prohlásil Nečas. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že o podpoře konkrétních kandidátů si musejí jeho straničtí kolegové rozhodnout v místě, kde kandidují.

Obecní volby: Nejvíce postů ODS, nejvíc hlasů ČSSD

V obecních volbách sice získala ze stran nejvíce postů ODS, přestože dostala o 0,9 procent hlasů méně než ČSSD, přišla ale o výlučné postavení na radnicích mnoha měst včetně statutárních.

Občanští demokraté poprvé prohráli klání o pražské zastupitelstvo, kde je předběhla TOP 09. Podle Nečase výsledky odrážejí pověst místních politiků strany, která mnohde včetně Prahy není kvůli skandálům dobrá. Naopak ČSSD značně posílila a plánuje provést na radnicích změny. Ne vždy ovšem bude mít ke změnám partnery, mnohde zase může počítat s netradičními spojenci proti ODS - ať už bývalými členy modré strany, případně s TOP 09.

Rýsuje se i řada velkých koalic. "ČSSD musí dosáhnout toho, aby z radnic odešli politici ODS, kteří se zkompromitovali," řekl přesto Sobotka. 

Částečný úspěch lidovců, propad VV

Vítězem komunálních voleb se ale tradičně stali nezávislí kandidáti a jejich uskupení. V jistém smyslu uspěli po jarním sněmovním debaklu lidovci. Spokojeni byli i komunisté. Naopak debaklem podle některých pozorovatelů skončily obecní volby pro VV. Její představitelé v první reakci oznámili, že uspořádají ideovou konferenci. 

V ostře sledované Praze s padesátimiliardovým rozpočtem má šanci sestavit radniční koalice vždy dvojice stran TOP 09, ODS a ČSSD. První jednání se uskuteční v pondělí, vítězná TOP 09 se sejde s občanskými i sociálními demokraty.

V Brně už koaliční vyjednávání začala. Zástupci vítězné ČSSD se jako první sešli s občanskými demokraty, kteří dostali ve volbách druhý nejvyšší počet hlasů. Poměry sil jsou ale takové, že ČSSD může skončit i v opozici a ztratit v tomto městě primátora. ODS a TOP 09 ovšem musejí pomoct dosavadní koaliční partneři ČSSD zelení a lidovci.

V Budějovicích všichni proti ODS

Poměrně rychlí byli koaliční vyjednavači v Českých Budějovicích. Vítězní Občané pro Budějovice v čele s bývalým primátorem za ODS Jurajem Thomou tam už uzavřeli písemnou dohodu s TOP 09 a budou ještě jednat s ČSSD.

Dosud vládnoucí ODS u voličů zaznamenala v Českých Budějovicích propad z 23 na osm mandátů. Občanští demokraté naopak obhájili vítězství v Plzni. Tým vyjednavačů ustaví teprve v pondělí a jednat začnou o den později. Obecně ale platí, že ve větších městech mohou v radách posílit sociální demokraté.

Tagy: ČSSD ODS

Zdroje: ČTK