Obec s 92 mil. dluhy má po 2,5 letech novou starostku

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Obec Prameny na Chebsku má po dvou a půl roce opět nové vedení. Starostkou byla dnes na ustavujícím jednání nového zastupitelstva zvolena Michala Málková. Přebírá od správce jmenovaného státem obec s dluhy přes 92 milionů korun, prakticky veškerý majetek obce je zastavený. Vyplynulo to ze správy poslední správkyně Arnoštky Aubrechtové.

Nové vedení obce se podařilo zvolit teprve na pošesté. Čtyřikrát nikdo nekandidoval, jednou sice kandidátka vznikla, výsledky voleb ale nebyly platné, protože kandidáti neměli v obci trvalé bydliště.

Podle Málkové čeká zastupitele nyní hlavně jednání s věřiteli. "První kroky budou převzetí dokladů a spisů a seznámení se se stavem obce. Pak začneme jednat s věřiteli," řekla dnes po svém zvolení Málková.

Obec může disponovat penězi nabytými z poplatků občanů za psy

Na řešení na první pohled bezvýchodné situace ale nebude starostka se čtyřmi dalšími zastupiteli sama. Pomoc jim přislíbilo ministerstvo vnitra i financí, ale i Karlovarský kraj. Stát bude například ještě do konce roku přispívat na náklady na provoz obce, zástupci ministerstva financí se budou účastnit jednání s věřiteli a podobně.

Na konci roku by se měli zástupci ministerstev a zastupitelé dohodnout na dalším postupu. Jednou z možností je návratná půjčka, která by pomohla splatit alespoň nejpalčivější dluhy.

Obec totiž má odstavené nemovitosti, přišla i o původní radnici a zablokovaný má i účet v bance. Veškeré peníze, s kterými tak může nové vedení obce disponovat, je hotovost, kterou lidé nosí na úřad například za poplatky za psy.

Tagy: dluhy majetek starostka Chebsko zastupitelstvo

Zdroje: ČTK