Obchodníci se přou se zemědělci, kdo víc vydělal na zdražení vajec

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

AKTUALIZOVÁNO. Obchodníci se přou se zemědělci o to, kdo víc vydělává na prudkém růstu cen vajec, která od začátku letošního roku v tuzemských prodejnách podražila i o více než sto procent.

Zatímco podle zemědělců někteří obchodníci zneužili paniky v souvislosti s nedostatkem vajec na trhu a neúměrně zvýšili své marže, tak obchodní řetězce oponují, že hlavním důvodem nebývalého růstu cen vajec jsou vyšší nákupní ceny. Ministr zemědělství Petr Bendl vidí zneužití situace spíš na straně řetězců. Vejce zdražila poté, co jejich produkce v EU letos klesla, protože začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka dnes novinářům řekl, že obchodníci nyní nakupují vejce za více než čtyři koruny, výrobní cena se ještě nedávno pohybovala kolem jedné koruny. Například obchodní řetězec Interspar nyní deset vajec prodává za 49,9 koruny. "Každý si tak může spočítat, jaká je naše marže," uvedl viceprezident pro obchod SOCR a ředitel obchodního řetězce Interspar Martin Ditmar. Za poslední dva měsíce obchodníci u vajec podle něj evidují už čtvrtou nebo pátou vlnu zdražení.

Psali jsme: "Vajičkový turismus" decimuje německé obchody. Řetězce omezují prodej

Prezident Agrární komory Jan Veleba 9. března novinářům řekl, že velkochovatelé nosnic dostávají za jedno vejce maximálně 3,50 koruny a spravedlivá cena v obchodě by podle něj proto neměla rozhodně překročit pět korun. V některých obchodech se však vejce prodávají i za sedm korun za kus. Podle Veleby je přitom u vajec přidaná hodnota obchodníka minimální. "Vejce obchodníkovi někdo přiveze, obchodník to složí z kamionu a ze skladu to ještěrkou rozveze do obchodu," řekl.

"Cena, za kterou nakupujeme vejce od dodavatelů, vzrostla od ledna o zhruba 90 procent a ve srovnání s prosincem jde dokonce o téměř stoprocentní nárůst," sdělila mluvčí obchodního řetězce Albert Judita Urbánková, podle které se aktuální nákupní cena balení deseti kusů vajec velikosti M (bez započtení DPH) už blíží 40 korunám. "Tato balení vajec prodáváme nyní v prodejnách Albert za 49,90 koruny," dodala.

Na růstu cen zřejmě vydělali všichni

Juračka míní, že na růstu cen vajec zřejmě vydělali všichni, tedy chovatelé, distributoři i obchodníci, protože vysoká poptávka se vždy reguluje cenou u prvovýrobců i obchodníků. "Ovšem před dvěma měsíci činila výrobní cena jednoho vejce něco přes korunu a najednou je 2,5 koruny. Moc se mi nezdá, že by výrobní cena kvůli novému opatření EU vzrostla o korunu," řekl Juračka.

Zemědělci a obchodníci jsou ovšem zajedno, že cena vajec na tuzemském trhu po Velikonocích zřejmě klesne. "Sníží se odbyt a z ceny bude muset ustoupit výroba, distributoři i obchod," uvedl Juračka, podle kterého se ale ceny už nevrátí na původní úroveň. "Cena vajec klesne na 3,5 až čtyři koruny. Určitě ale zapomeňme na to, že jsme vejce nakupovali za dvě koruny nebo 2,5 koruny," podotkl Juračka. Stejný názor má i Veleba.

Češi kvůli výraznému zdražení začali vejce ve velkém nakupovat v sousedním Německu, kde vyjdou výrazně levněji. Například německý řetězec diskontních supermarketů Netto už omezil v některých svých obchodech na východě Německa prodej vajec na osobu kvůli jejich skupování Čechy. Nižší cena vajec na německém trhu podle Juračky souvisí s velikostí trhu. "Německý trh funguje lépe, protože je mnohem větší. Na větším trhu se případné cenové rozdíly vždy rychle vyrovnávají," uvedl.

Tagy: potraviny cena vejce zdražení zemědělci

Zdroje: ČTK