Obchod s lidmi v Česku bují dál. Počet obětí stoupá

- Aktuality autor: pal

Policie v loňském roce evidovala 67 obětí obchodování s lidmi. Je to o deset víc, než v předcházejícím roce. Nejčastěji šlo o sexuální a pracovní vykořisťování. Uvedlo to ministerstvo vnitra ve své výroční zprávě. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

V Česku jsou podle zprávy zneužívaní lidé zejména z Moldávie, Ukrajiny, Nigérie, Slovenska, Bulharska, Rumunska, z nových států Evropské unie a Chorvatska.

"Nelze však opomenout skutečnost, že obchodováni jsou i čeští občané na území ČR. Pro Velkou Británii, Spolkovou republiku Německo, Nizozemsko, či Slovinsko byla ČR v roce 2014 naopak zemí zdrojovou," píše ve výroční zprávě ministerstvo.

Nejvíce obětí bylo loni v Ústeckém, Zlínském a Královéhradeckém kraji, rok před tím v Praze a Libereckém kraji. Nejčastějším způsobem obchodování s lidmi je sexuální a pracovní vykořisťování. Úřady také zaznamenaly mezi cizinci zneužívání dětí formou nucení ke krádežím a žebrání.

Ohledně 20 trestných činů policie stíhala loni 16 lidí, z nichž šest dostalo trest od soudu. Podle vnitra se potvrzuje trend, podle kterého pachatelé nebývají násilní, ale využívají "převážně lsti, zneužití závislosti nebo omylu".

Tagy: Česko domácí lidská práva policie ČR obchod s lidmi

Zdroje: ČTK