Obce na Frýdlantsku jsou neprůjezdné, lidem chybí voda

- Aktuality autor: red

Obce na Frýdlantsku se pomalu vzpamatovávají z víkendových povodní. Odklízení škod a jejich sčítání je v plném proudu. Většinou padají čísla mnohem vyšší než 100 milionů korun. Úklid značně komplikuje netekoucí voda.

V některých lokalitách nejde elektřina a desítky silnic jsou stále neprůjezdné. Lidé se navíc stále bojí dalšího deště. 

Jednou z nejpostiženějších obcí je třítisícová Raspenava. Centrem městečka je momentálně požární zbrojnice, kde je vydávána balená voda, nástroje a čisticí prostředky. K místnímu městskému úřadu se dá dostat pouze přes několik zákazů vjezdu. Cesty lemují hory odpadků a kousek od radnice se propadla silnice. V přízemí úřadu stojí voda a dveře se dají otevřít jen s velkou námahou, od soboty jsou zkroucené. 

"Ať se podíváte v Raspenavě kdekoliv, bude vám hned jasné, jak ohromný živel tady řádil. Nějakým způsobem je postižených 80 procent domácností," řekl starosta Pavel Lžičař. Město přišlo o devět lávek, poslední desátá má narušenou statiku. V některých místech to vypadá jak po kobercovém náletu, třímetrová přívalová vlna udeřila v plné síle. Škody starosta odhaduje na stovky milionů. 

"Největším problémem je, že nemáme tekoucí vodu. Cisterny navíc nejsou mobilní, takže se snažíme rozvážet alespoň tu balenou. Nejenom, že je to nepraktické, ale na lidi to navíc působí špatně psychicky," podotkl starosta. Lidé se dnes věnovali úklidu, do práce řada z nich nešla. Pomáhat přijela armáda i dobrovolníci. Místním však do řeči příliš nebylo. 

"Je hezké, že lidé chtějí pomoci, ale teď už je zkrátka po všem. Přišli jsme skoro o všechno a vzpamatovat se z toho nejde za den. Navíc pořád poprchává, není to příjemný pocit," řekl jeden z místních starousedlíků. 

Nedaleká obec Hejnice na tom není o moc lépe. "Škoda jen na městském majetku bude zhruba 200 milionů korun," vyčíslil škodu starosta Jiří Horák. Největším problémem pro město jsou poškozené komunikace, často zcela stržené. Určit, kolik lidí bylo zasaženo vodním živlem je obtížné, některé domácnosti totiž škody ani nehlásí, pokud nebyly většího rozsahu. "Ulicí Petra Bezruče se prohnala vlna vysoká půldruhého metru, tam je asi 40 domů nejvíc poškozených," řekl Horák. 

Pět domů v Hejnicích posuzoval statik, ani jeden nemusí být stržen. Stejně jako všude jinde, také tam jsou čtvrti, kde nejde elektřina a voda. "Optimistický scénář hovoří o tom, že voda by měla být všude do pěti dní. Pokud jde o elektřinu, tam to nedovedeme určit," podotkl starosta. Velice jej potěšilo, že dostává ohromné množství nabídek pomoci. "Ať už je to pomoc materiální, tak ta fyzická. Každému děkujeme, v těchto dnech je to opravdu potřeba," dodal Horák. 

Dobrovolníci s pomocí přijíždějí také do Višňové, i když to nemají jednoduché kvůli stržené komunikaci. "V současné době čekáme na ženisty, až to opraví. Lidem z obce to pomůže, protože budeme zase úplně propojeni se světem," řekla starostka Marie Matušková. Ta je potěšena tím, že v části obce již teče voda, dokonce pitná. V některých domech jde už i elektřina, poškozené rodiny obchází sociální pracovnice a vyčísluje škody. "Situace ale zdaleka není stabilizovaná. Máme tu dost domů nestabilních, řada lidí přišla v podstatě o všechno," podotkla starostka. 

Místní o sobotních událostech stále hovoří se slzami v očích. "Dnes samozřejmě celý den uklízíme, šli jsme pomoci i sousedům. Nejenom, že tak odstraňujeme škody, ale ta práce pomáhá otupit bolest," řekla jedna z obyvatelek Višňové. Také ona potvrdila strach z dalšího deště.

Zdroje: ČTK