Obce budou moci více regulovat hazard, rozhodla vláda

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Obce zřejmě dostanou možnost regulovat také například sázkové hry v kasinu nebo takzvané videoloterijní terminály, tedy druhy hazardu, na něž se dosud jejich obecně závazné vyhlášky vztahovat nemohly.

Změnu obsahuje novela loterijního zákona, kterou ve středu schválila vláda. Řekl to premiér Petr Nečas. Podle současné právní úpravy obce mohou regulovat pouze provozování výherních hracích přístrojů. 

Novela nyní míří do sněmovny. Nová úprava dává podle ministerstva financí obcím možnost vyhláškou určit, na kterých místech a v jakém čase je provozování i dosud neregulovaných druhů hazardu povoleno či zakázáno. "Obce tak dostanou účinný nástroj, jak omezit hazard na svém území," uvedl už dříve ministr financí Miroslav Kalousek. 

Novelu vítají sázkové kanceláře

Sázkové kanceláře iniciativu vlády přivítaly. "Obce, stát i provozovatelé novelu nutně potřebují. Určitě akceptujeme rozšíření pravomocí obcí směrem k větší regulaci videoloterijních terminálů. To je opravdu palčivý problém, který se musí řešit," řekl již dříve Marek Herman z Asociace provozovatelů kurzových sázek.

"Za loterijní průmysl ale budeme navrhovat, aby vyhláška měla zákonem jasně stanovené standardy, co a kde bude obec zakazovat. Navrhujeme například, aby byl uplatněn princip 'všechno nebo nic', neboli pokud se obec rozhodne zakázat na určité ulici hazard, pak bez výjimky," dodal. 

Návrh přechodně počítá s tím, že platnost povolení k provozu loterií a jiných podobných her, která nebudou v souladu s vyhláškou obce, skončí nejpozději uplynutím lhůty pěti let od účinnosti takové vyhlášky.

Herman: Stát se vystavuje nebezpečí arbitráží

Tuto dobu lze podle ministerstva považovat za dobu dostatečnou z pohledu principu ochrany investic i legitimního očekávání. Toto považuje Herman za největší úskalí novely. "Stát se v případě schválení této normy vystavuje reálnému nebezpečí arbitráží. Jen za firmy v oblasti sportovního sázení půjde odhadem o částky v řádech miliard korun," podotkl. V novele mu rovněž chybí zákaz nelegálních provozovatelů.

Plán zvýšit zdanění loterií a veškerého hazardu na jednotnou sazbu 20 procent, který obsahuje programové prohlášení vlády, nynější návrh MF neobsahuje. "Jde jen o rychlou novelu, která má řešit regulační pravomoci obcí. Zdanění, respektive odvody budou upraveny v návrhu nového herního zákona," sdělilo už dříve ministerstvo. 

Předchozí novelu těsně po volbách vetoval Klaus

Novela loterijního zákona už jednou legislativním procesem prošla. Platit měla začít od července, novelu však počátkem června vetoval prezident Václav Klaus. Novelu zamítl kvůli tomu, že podle něj zásadním způsobem zužovala okruh příjemců finančních prostředků na veřejně prospěšné účely.

Prezident své veto odůvodnil také tím, že novela měla spíše sloužit jako předvolební argument, a obával se toho, že stát by byl vstoupením novely v platnost vystaven arbitrážním sporům kvůli zkrácení doby platnosti licencí dosavadním provozovatelům a hrozilo by nebezpečí významných finančních ztrát ze státního rozpočtu. 

Svaz měst a obcí ČR, který o novelu usiloval, proto vyzval novou Poslaneckou sněmovnu, Senát i MF ke společné urychlené přípravě nového loterijního zákona.

Tagy: hazard Vláda kasino regulace obce

Zdroje: ČTK