Občané o zavedení kvót nerozhodnou. Vláda s referendem nesouhlasí

- Aktuality autor: roj

Vláda odmítla návrh opozičního Úsvitu na vypsání referenda k uprchlickým kvótám, návrh je podle ní protiústavní. Rozhodovat o něm budou ještě poslanci, i tam se však neočekává úspěch. 

Vláda odmítla referendum o uprchlických kvótách (ilustrační snímek)

Vláda odmítla referendum o uprchlických kvótách (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Lidé by měli podle návrhu Úsvitu odpovídat ve všelidovém hlasování na otázku, zda souhlasí s tím, aby Česko nedodržovalo jakýkoli právní akt unie o přerozdělení žadatelů o azyl. Měli by se taky vyjádřit k možnosti napadení rozhodnutí EU o kvótách u Evropského soudního dvora.

Předloha poslanců Úsvitu je podle dokumentu připraveného pro kabinet v rozporu hned s několika články ústavy, které se týkají mimo jiné mezinárodněprávních závazků Česka. Vládní legislativci taky upozorňují na to, že referendum je podle ústavy možné vyhlásit jen na základě ústavního, nikoli běžného zákona.

V navrhované normě navíc podle nich chybí úprava soudního přezkumu přípravy a konání všelidového hlasování i určení podmínek pro kampaň na podporu některé z variant hlasování.

O předloze rozhodnou zákonodárci. I v případě, že by ji schválili, což není příliš pravděpodobné, už by se nestihla lednová účinnost, jak autoři navrhují.

Tagy: Česko domácí uprchlická krize uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK