Obamova schůze s Klausem skončila, americký prezident odletěl dřív

- Aktuality autor: red

Americký prezident Barack Obama na Pražském hradě v pátek ráno asi půl hodinu jednal se svým českým protějškem Václavem Klausem. Poté zamířil na Ruzyňské letiště, odkud odletěl do Washingtonu.

Krátká pracovní schůzka, která nebyla spojena s žádným oficiálním ceremoniálem, byla poslední akcí spojenou se čtvrtečním summitem Rusko-USA.

Jednání Klause a Obamy za účasti národních delegací se zúčastnil i premiér Jan Fischer.

Ministři zahraničí obou zemí Hillary Clintonová a Jan Kohout se spolu setkali už ve čtvrtek poté, co Obama a ruský prezident Dmitrij Medveděv v Praze podepsali novou smlouvu o omezení jaderných arzenálů. Medveděv se sešel s českými politiky ve středu večer a hovořil s nimi o vzájemném obchodu i o dalších tématech.

Clintonová v Praze slíbila, že Washington v nejbližších týdnech obsadí pozici velvyslance USA v Praze. Místo je již více než rok prázdné a americkou diplomatickou misi vede diplomatka na nižší úrovni chargé d'affaires Mary Thompsonová. Velvyslanec v Praze chybí od loňského ledna, kdy odjel Richard Graber.

Američané, kteří loni v září opustili dosavadní projekt protiraketového deštníku vyžadující radar v ČR, nyní ujišťují své spojence ze střední a východní Evropy o svém trvajícím přátelství. Praha probírá konkrétní možnosti svého zapojení do nové podoby štítu, který by měl vznikat jako alianční systém.

Je pravděpodobné, že se dnes na Hradě diskutovalo o energetice, americká společnost Westinghouse má zájem o zakázku na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně. ČR v této souvislosti zdůrazňuje vedle kritérií energetické bezpečnosti i otázku ceny, sdílení vyspělých technologií, zapojení českých firem do projektu a vytváření nových pracovních míst.

Tématem diskuze mohla být i česká účast v Afghanistánu

Dalším z témat jednání byla zřejmě česká účast v Afghánistánu a její případné zvýšení. O navýšení vojenské přítomnosti v zemi požádal spojence právě Obama.

Američané ale podle českého premiéra znají potíže, které má vláda s prosazením vyššího počtu českých vojáků o 55 v dolní parlamentní komoře. Je proto možné, že kabinet návrh pozmění a posílí podíl instruktorů na úkor vojenské části českého kontingentu.

Vláda chce nyní do Afghánistánu ve druhé polovině roku vyslat dalších 15 vojenských policistů pro výcvik afghánské policie. Až 40 vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Arthur by mělo střežit polskou základnu v provincii Ghazní.

V současnosti v Afghánistánu může pracovat až 535 českých vojáků. Největší počet tvoří český provinční rekonstrukční tým v oblasti Lógar, výrazné je v misi ISAF i zapojení dopravních vrtulníků.

 

Tagy: USA obama Praha

Zdroje: ČTK