Obamova rozlučka s úřadem: Snížil tresty rekordnímu počtu vězňů

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Americký prezident Barack Obama zmírnil tresty 214 vězňům. Většina z nich jsou drogoví překupníci. Jedná se o největší počet snížených trestů americkým prezidentem během jediného dne od roku 1900.

Americký prezident Barrack Obama zmírnil tresty více než dvěma stovkám vězňů

Americký prezident Barrack Obama zmírnil tresty více než dvěma stovkám vězňů,zdroj: Profimedia.cz

Převážná část omilostněných se dostala za mříže kvůli prodeji či snaze o prodej různého množství kokainu, metamfetaminu či dalších drog. Jen několik z nich bylo odsouzeno i za porušení zákona o držení střelných zbraní.

"Všichni obdrží rozhodnutí o zmírnění trestů dnes - byli uvězněni podle zastaralých a zbytečně přísných zákonů - čímž prezident vyjadřuje své přesvědčení, že Amerika je zemí druhých šancí," komentoval Obamovo rozhodnutí představitel Bílého domu Neil Eggleston. Většině odsouzenců vyprší zkrácené tresty 1. prosince.

Obama se dlouhodobě pokouší prosadit úpravu systému trestní spravedlnosti, který za podobné zločiny stanovuje podle prezidenta příliš vysokou trestní sazbu, jíž se musí soudci řídit. Jeho snaha má podporu obou stran v Kongresu, zda se ji však podaří prosadit v zákonodárném sboru do lednového konce Obamova mandátu, je zejména kvůli vyhrocené předvolební kampani nejisté.

Prezident již během jara omilostnil více než stovku lidí potrestaných za podobné činy. Ve vztahu k odsouzencům je nejvstřícnějším americkým prezidentem za dlouhá desetiletí. Během své vlády zmírnil tresty již 562 lidem - z toho téměř dvěma stovkám odsouzeným na doživotí - což je podle Bílého domu více, než u devíti předchozích prezidentů dohromady.

Tagy: zahraničí Spojené státy americké americký prezident

Zdroje: ČTK