Obama zruší daňové výjimky pro bohaté. Republikáni chtějí úspory hledat jinde

- Aktuality autor: Danica Klein

Americký prezident Barack Obama na dnešní tiskové konferenci ve Washingtonu zopakoval, že součástí dohody o snížení deficitu rozpočtu Spojených států musí být zrušení daňových výjimek pro nejbohatší Američany. Vyzval také ke zvážení opatření na podporu ekonomiky a vytvoření nových pracovních míst.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle Obamy by Kongres měl schválit půjčky na podporu výdajů ve stavebnictví a zvážit prodloužení některých daňových úlev i další opatření, aby se snížila 9,1 procenta vysoká nezaměstnanost.

Podle agentury Reuters mohou tyto návrhy, které by pravděpodobně dále prohloubily státní schodek, zkomplikovat vyjednávání s republikány o snižování rozpočtového deficitu.

Udělají, co je správné

Republikáni chtějí úspory v rozpočtu hledat jinde než Obama a odmítají například zrušení daňových výjimek pro nejbohatší. Podle Obamy jsou si ale obě strany vědomé závažnosti problému státního dluhu i toho, že je třeba jej okamžitě řešit. Americký prezident dnes vyjádřil přesvědčení, že se nakonec demokratům a republikánům v Kongresu podaří najít kompromis.

Obama řekl, že spolu s viceprezidentem Joem Bidenen budou pokračovat v rozhovorech s předáky Kongresu tak dlouho, dokud to bude nutné. Americký prezident očekává, že republikáni nakonec ustoupí z "maximálních požadavků" a "udělají to, co je správné".

Americký prezident chce úspory v rozpočtu hledat ve "všech oblastech". Jako příklad zmínil rozpočet ministerstva obrany nebo právě zrušení daňových výjimek pro nejbohatší jedince a firmy, například ropné společnosti. Obama chce díky plánu, který představil již v dubnu, do 12 let ušetřit čtyři biliony dolarů (asi 68 bilionů korun).

Závažné a nepředvídatelné následky

Prezident USA na dnešní tiskové konferenci také varoval před následky, pokud by Spojené státy do 2. srpna nezvýšily strop pro zadlužení. "Pokud nebude vláda Spojených států poprvé v dějinách schopna zaplatit své účty, pokud nesplní závazky, budou následky pro americkou ekonomiky závažné a nepředvídatelné."

Ke zvýšení stropu pro zadlužení dnes vyzval USA i Mezinárodní měnový fond. Nečinnost by podle fondu mohla způsobit zhoršení ratingu a nárůst úrokových sazeb, což by poškodilo americkou ekonomiku i světové finanční trhy. Strop pro zadlužení je stanovená částka, kterou si vláda může půjčit pro financování svých operací.

Tagy: bohatství daně USA obama rozpočet republikani deficit

Zdroje: ČTK