Obama zahájil kampaň za znovuzvolení prezidentem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Americký prezident Barack Obama v pondělí zahájil kampaň za své znovuzvolení. Informoval o tom na své webové stránce. Zároveň vyzval své stoupence, aby se na kampani podíleli.

Příští prezidentské volby se ve Spojených státech uskuteční na začátku listopadu 2012. Z republikánů zatím nikdo záměr postavit se Obamovi oficiálně neoznámil. 

"Tato kampaň právě začíná. Otevíráme kanceláře, vybalujeme krabice a zahajujeme rozhovory s příznivci, jako jste vy. Pomůže nám to vytvořit cestu k vítězství. Volby 2012 právě začínají a tohle je způsob, jak můžete dát najevo, že do toho jdete s námi," stojí na stránce Obamovy kampaně. 

Vzkaz doprovází video, kde prezidentovi stoupenci vysvětlují, proč ho podporují. Samotný prezident v něm nevystupuje. 

"Jdu do toho"

V současné době se podle stránky lidé na kampani mohou podílet například tak, že do speciálního formuláře na internetu zadají svou e-mailovou adresu a poštovní směrovací číslo a zmáčknou tlačítko "jdu do toho". K podpoře kampaně se také mohou přihlásit na Facebooku. 

Stránka prezidentovy stoupence rovněž vyzývá k tomu, aby o začátku kampaně prostřednictvím Facebooku či další sociální sítě Twitter informovali své známé. Využití internetu a nových technologií hrálo velkou roli při Obamově prvním vítězství ve volbách do Bílého domu. Voliči také prostřednictvím webové stránky mohou začít na kampaň přispívat anebo se přihlásit jako dobrovolníci. 

Obama zároveň své příznivce elektronickou poštou informoval, že zašle federální volební komisi údaje o své volební kampani. Vyřízení formalit u Federální volební komise Obamovi umožní, aby na předvolební kampaň začal sbírat peníze. Podle odhadů by mohlo jít až o rekordní miliardu dolarů. Již v minulé volební kampani vybral Obama od dárců 750 milionů dolarů. 

Obamova podpora ? Zhruba padesát na padesát

Americká média přitom upozorňují, že oznámení úmyslu znovu kandidovat do Bílého domu 20 měsíců před volbami usnadní Obamovi vybrat kýženou miliardu. Stejně jako před hlasováním v roce 2008 se zřejmě bude prezident na dárce obracet hlavně prostřednictvím internetu. Tehdy tak získal 500 milionů dolarů. 

Sídlo kampaně bude Obama mít znovu jako v roce 2008 v Chicagu. Jejím šéfem bude opět David Axelrod, který byl Obamův hlavní poradce během prvních dvou let v prezidentské funkci. Podle listu The Chicago Sun-Times má Obama v plánu sejít se už v dubnu s prvními potenciálními dárci pro jeho kampaň v Los Angeles, San Francisku a New Yorku. Zpravodaj deníku The Washington Post uvedl, že již dnes večer místního času by se prezident měl prostřednictvím telefonu obrátit na půl milionu svých stoupenců. 

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že američtí voliči jsou ohledně Obamy rozděleni zhruba na polovinu. Asi 47,4 procenta Američanů jeho počínání v Bílém domě schvaluje, zatímco 46,6 procenta voličů by si v Bílém domě přáli jiného politika. 

Obama zatím nemá soupeře

Na jména případných Obamových protikandidátů ale zatím Američané stále čekají. Žádný z republikánů dosud napevno neřekl, že se chce ucházet o nominaci své strany na prezidenta. Z významných politiků strany zatím pouze bývalý šéf Sněmovny Newt Gingrich uvedl, že možnost kandidatury předběžně zkoumá, a bývalý guvernér Minnesoty Tom Pawlenty oficiálně oznámil, že ji zvažuje. 

Další lidé, o nichž se také spekuluje, jako bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney, bývalý senátor z Pensylvánie Rick Santorum či bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová, stále vyčkávají. Zatím jediným, kdo se přihlásil o republikánskou nominaci, je tak zakladatel okrajové newyorské strany Nájem je zatraceně vysoký Jimmy McMillan. 

Podle komentátorů je možným důvodem dosavadní opatrnosti republikánských zájemců o nominaci skutečnost, že nadcházející prezidentská kampaň zřejmě bude nejdražší v americké historii. Pravděpodobní kandidáti tak šetří síly a peníze. Velké váhání by se jim ale podle komentářů v amerických médiích mohlo vymstít, když by nemuseli mít dost času na to, aby dorovnali očekávanou Obamovu miliardu.

Tagy: USA obama

Zdroje: ČTK