Obama vzkazuje vědcům: Když zkontaktujete Marťany, zavolejte mi!

- Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Úspěšné přistání vozítka Curiosity na Marsu nevyvolalo nadšení jen mezi odborníky či fandy objevování vesmíru, nýbrž i u amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten dnes experty, kteří mají misi robotické sondy na starosti, požádal, aby mu v případě, že se jim podaří na rudé planetě najít život, okamžitě zavolali.

"Pokud se dostanete do kontaktu s Marťany, dejte mi prosím hned vědět," řekl Obama podle agentury AP expertům kalifornského střediska pro výzkum a vývoj proudových motorů, kteří vozítko na dálku ovládají. "Mám co do činění s řadou jiných věcí, ale mám dojem, že tohle se dostane do popředí mého seznamu. I pokud by to byli jen mikrobi, bude to hodně zajímavé," dodal.

Obama s vědci promluvil z paluby prezidentského letounu Air Force One, v němž mířil do státu Iowa na další kolo předvolební kampaně.

Vozítko Curiosity se na Mars dostalo 6. srpna po osmiměsíční pouti vesmírem. Jeho přistání bylo zřejmě nejnáročnější dálkově řízenou kosmickou operací. Vše se ale podařilo a sonda už začala na Zemi zasílat fotografie rudé planety, které experti budou zkoumat řadu let.

Mise, jejíž náklady se pohybují kolem 2,5 miliardy dolarů, má za cíl mimo jiné pátrat po tom, zda na planetě existují podmínky umožňující život.

Obama zdůraznil, že přistání a mise Curiosity nepřitahuje jen pozornost a představivost milionů lidí ve Spojených státech, nýbrž i po celém světě. "Je to opravdu ohromující, co se vám podařilo dosáhnout," řekl vědcům.

Tagy: obama curiosity Mars ufo

Zdroje: ČTK