Obama vyzval republikány ke znovuotevření vládních úřadů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Americký prezident Barack Obama důrazně vyzval republikány ve Sněmovně reprezentantů, aby umožnili znovuotevření vládních úřadů. Obama na opoziční politiky ostře zaútočil a obvinil je, že jim nejde o rozpočet a výši deficitů, ale o "ideologické tažení" proti jeho reformě zdravotnictví. Senát ovládaný Obamovými demokraty předtím podle očekávání odmítl nový návrh republikánů ve sněmovně na jednání o provizorním zákonu o státních financích, který by ale byl vázán na změny ve zdravotnické reformě.

Barack Obama

Barack Obama,zdroj: Getty Images

Čím déle bude administrativa uzavřena, tím horší důsledky bude mít pro rodiny i pro firmy, řekl Obama při vystoupení v Bílém domě poté, co byla dnes kvůli patu v Kongresu uzavřena část vládních úřadů. Vyzývám proto republikány ve sněmovně, aby umožnili znovuotevření vládních úřadů, dodal.

Senát, ve kterém mají převahu demokraté, odmítl návrh sněmovny, kterou ovládají republikáni, na zahájení jednání o zákonu o rozpočtových výdajích a současně o změnách v reformě zdravotnictví. Republikáni, kteří tvrdí, že Obamova reforma zvýší cenu zdravotního pojištění, chtějí, aby byla o rok odložena povinnost jednotlivců pořídit si pojištění.

Jde o boj republikánů proti zdravotní reformě 

"Uzavřeli vládu kvůli ideologickému tažení, které má odepřít dostupné zdravotní pojištění milionům Američanů," prohlásil Obama s tím, že jim nejde o rozpočet ani o deficity.

Důrazně odmítl ustoupit a dělat jakékoli změny v reformě zdravotnictví. Její klíčové části se rozběhly právě dnes. "Pro 15 procent Američanů bez pojištění to je příležitost, která jim může zachránit život," řekl.

Reformu schválil Kongres v roce 2010 a posléze ji potvrdil i nejvyšší soud. Obama prohlásil, že republikáni "drží ekonomiku jako rukojmí kvůli zákonu, který se jim nelíbí".

Apel nejspíše nevyjde

Apeloval ale současně na umírněné republikány, aby pomohli schválit zákon o státních výdajích a obnovit normální fungování vlády. "Mnoho kongresmanů dalo najevo, že kdyby předseda sněmovny John Boehner umožnil prosté hlasování o státních výdajích bez připojených podmínek, tak by se našlo dost hlasů, aby administrativa zůstala otevřena," řekl.

Po hlasování v Senátu dnes ale ani jedna ze stran nenaznačila ochotu k ústupku. Šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid prohlásil, že uzavření vládních úřadů je "dobrým dnem pro anarchisty" ve Sněmovně reprezentantů.

"Předseda sněmovny Bohner a jeho parta radikálů z hnutí Tea Party uskutečnili nemyslitelné. Zavřeli federální vládu," řekl Reid v plénu Senátu. "My jen těžko chápeme, proč by to mělo být dobré. Jim se to líbí," dodal.

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell přičetl vinu demokratům. "Nyní říkají, že ani nepřistoupí na to, aby začali jednat o vyřešení rozporů. Nechtějí o tom ani mluvit. Doslova hlasovali proti vypracování kompromisu," řekl McConnell.

Kritický okamžik nastane 17.října

Obama státním zaměstnancům napsal, že "toto uzavírání je zcela zbytečné". "Nemělo k němu dojít," uvedl v dopise, který byl zveřejněn na webu ministerstva energetiky.

Ocenil zároveň zaměstnance federálních úřadů. "Pracujete v politickém ovzduší, ve kterém se do vás v posledních letech příliš často mnoho lidí strefovalo," uvedl.

Podle amerických médií čeká zemi ještě kritičtější okamžik 17. října, kdy jí dojdou peníze na splácení svých závazků. Kongres musí do té doby zvýšit dluhový strop, ale v posledních třech letech byla tato dříve rutinní operace předmětem ostrých politických sporů mezi demokraty a republikány, kteří to podmiňovali hlubokými rozpočtovými škrty. Pokud by vládě opravdu došly peníze na splácení dluhů, poškodilo by to nejen americkou ekonomiku, ale rozkolísalo i světové trhy.

V nynějších sporech jsou politické sázky vysoké především pro republikány, protože podle průzkumů jim většina lidí dává vinu za uzavírání federálních úřadů. Když ke stejnému střetu došlo v roce 1996, tak na uzavírání administrativy politicky doplatili republikáni vedení tehdejším předsedou Sněmovny reprezentantů Newtem Gingrichem. Tehdejší demokratický prezident Bill Clinton naopak svůj vliv posílil.

Tagy: dluhová krize USA

Zdroje: ČTK