Obama vyhověl liberijské prezidentce. Pošle do země neschválený lék.

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Odeslání vzorků experimentálního léku proti krvácivé horečce ebola do Libérie povolil americký prezident Barack Obama. Neschválený medikament má být odeslán do Libérie tento týden. 

Aktuální epidemie eboly už má přes tisíc obětí (Ilustrační snímek)

Aktuální epidemie eboly už má přes tisíc obětí (Ilustrační snímek),zdroj: Isifa.com

Obamu o pomoc v pátek dopisem osobně požádala liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová. Odeslání dávky experimentálního léku do Afriky schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) a podpořila ho i šéfka WHO Margaret Chanová. 

Liberijský ministr informací Lewis Brown v úterý uvedl, že země získá vzorky, které by mohly vyléčit jen dva nakažené liberijské lékaře. Ministerstvo zdravotnictví je prý již v kontaktu se společností Mapp Biopharmaceutical, která lék ZMapp vyrábí. Oba nemocní lékaři písemně souhlasili s touto formou léčby, dodal ministr. 

Klinické testy experimentální očkovací látky by měly začít již brzy, oznámila britská farmaceutická společnosti GlaxoSmithKline, která vyvíjí vakcínu spolu s americkými vědci. Nynější epidemie je podle WHO nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka. 

I kdyby vše šlo rychle a byly zavedeny nouzové postupy, nová vakcína nebude podle expertů připravená k širokému použití před rokem 2015. Experimentální lék dostali zatím dva Američané, kteří se v Africe virem krvácivé horečky nakazili, a jako vůbec první Evropan španělský duchovní Miguel Pajares. Pajares však i přes užití léku na krvácivou horečku zemřel. Je první evropskou obětí současné nákazy eboly v západní Africe. V úterý o tom s odvoláním na zdravotnické úřady informovala agentura Reuters.

Podle dnešních informací WHO si epidemie eboly vyžádala již 1013 lidských životů, celkem 1848 lidí bylo nemocí nakaženo. Za poslední tři dny nemoci v západní Africe podlehlo 52 lidí a experti zaznamenali 69 nových případů. Největší počet úmrtí za uplynulé tři dny ohlásila Libérie, kde zemřelo 29 lidí. V Sierra Leone to bylo 17 lidí a šest mrtvých ohlásila Guinea. 

 

 

Tagy: USA léky Barack Obama Libérie ebola

Zdroje: ČTK