Obama vede Izrael k branám kremační pece, kritizoval Republikán dohodu s Íránem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 7. 2015 17:39) - Aktuality autor: pal

Kandidát na funkci amerického prezidenta z táboru Republikánů Mike Huckabee se tvrdě pustil do současného prezidenta Baracka Obamy za dohodu s Íránem. Prohlásil, že Obama kvůli této dohodě vede Izraelce „k branám kremační pece.“ Demokraté Huckabeeho vyzvali, aby se za svůj výrok omluvil. 

Republikánský kandidát na prezidenta USA Mike Huckabee tvrdě zkritizoval Obamu

Republikánský kandidát na prezidenta USA Mike Huckabee tvrdě zkritizoval Obamu,zdroj: Profimedia.cz

"Zahraniční politika tohoto prezidenta je nejnezodpovědnější v americké historii," řekl Huckabee v sobotním rozhovoru s konzervativním zpravodajským serverem Breitbart News Saturday. "Je nesmírně naivní, že důvěřuje Íráncům. Tímto jednáním vede Izraelce ke dveřím pece," dodal.

Odvolejte svůj výrok, vyzvali někteří Demokraté Huckabeeho

Huckabee tím odkazoval na vyhlazovací koncentrační tábory, v nichž nacisté za druhé světové války zabili miliony Židů a dalších vězňů, uvedla agentura Reuters.

"Tato íránská dohoda je ta nejidiotštější věc. Měli by ji odmítnout demokraté i republikáni v Kongresu i všichni Američané," podotkl Huckabee.

Předsedkyně Demokratického národního výboru Debbie Wassermanová-Schultzová v neděli vyzvala bývalého guvernéra Arkansasu Huckabeeho, aby se za své vyjádření omluvil. Jeho rétorika "nemá v americké politice místo", řekla Wassermanová-Schultzová.

"Arogantní srovnávání s holokaustem je nepřijatelné. Mike Huckabee se musí omluvit židovské komunitě a americkému lidu za toto bezohledné prohlášení," dodala.

Proti dohodě protestoval Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu označil dohodu mocností s Íránem ze 14. července za hrozbu pro samu existenci Izraele a vyzval americké zákonodárce, aby ji odmítli.

Nesouhlas s dohodou vyjádřilo i mnoho dalších amerických republikánů. Huckabee usiluje o republikánskou nominaci pro volby amerického prezidenta, které se uskuteční v listopadu 2016.

V nejnovějším průzkumu veřejného mínění televize CNN z neděle figuroval mezi 16 republikánskými kandidáty na sedmém místě s pětiprocentní podporou.

Amerika si zaslouží něco lepšího, vzkázal Obama Republikánům 

Rétorika republikánů by podle Obamy byla směšná, kdyby nebyla tak smutná. Problémy jako je jaderná smlouva s Íránem si zaslouží věcnou debatu, nikoli výstřední výroky, které informovanost Američanů nijak nerozšiřují, uvedl americký prezident.

"Budují tak kulturu, která nepřispívá zdravé politické debatě ani dobrému politickému rozhodování. Američané by si zasloužili něco lepšího," zdůraznil Obama.

Tagy: zahraničí Spojené státy americké prezidentské volby 2016

Zdroje: ČTK