Obama: V Sýrii byly použity chemické zbraně, ale neví se kým

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V Sýrii byly podle Spojených států použity chemické zbraně, ale neví se zatím, kdo tak učinil. Prohlásil to na dnešní tiskové konferenci v Bílém domě Barack Obama. Americký prezident zdůraznil, že jeho země v každém případě podnikne maximum na ochranu syrských obyvatel. Zároveň zopakoval, že nasazení chemických zbraní znamená "obrat" v přístupu k řešení syrské krize. Neupřesnil ale, co konkrétního navrhne, pokud se najdou odpovědi na otázky kdo, kde a jak tyto zbraně v Sýrii použil. 

"Nemáme stále důkazy o tom, co se přesně stalo. Pokud se ukáže, že chemické zbraně použila syrská vláda, budeme muset posoudit možnosti, které máme k dispozici," řekl prezident. Prohlásil, že již loni požádal Pentagon, aby naplánoval různé varianty. Podle agentury AP tak Obama bude zvažovat vojenskou akci proti Sýrii, pokud se ukáže, že chemické zbraně použil Damašek. 

Obama současně varoval před unáhlenými rozhodnutími v otázce Sýrie. Mít jasno ohledně chemických zbraní v této arabské zemi musejí mít podle něj nejen Spojené státy, ale i mezinárodní společenství. 

Syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí dnes prohlásil, že použití chemických zbraní v Sýrii či kdekoli na světě znamená překročení "krvavé hranice", které nelze tolerovat. Současně požádal OSN, aby údajný chemický útok, spáchaný podle něj rebely 19. března u Halabu, vyšetřila. 

Chemické zbraně použil Asádův režim

Syrští povstalci naopak obviňují režim v Damašku z nasazení chemických látek, a to nejen u Halabu, ale například i v Homsu už loni v prosinci. Podle velvyslance jde jen o "pomlouvačnou kampaň, plnou falešných nařčení proti Sýrii", podobnou té, která před deseti lety rozpoutala iráckou válku. Tehdy USA a Británie obviňovaly Bagdád, že disponuje zbraněmi hromadného ničení; po svržení režimu Saddáma Husajna se ale toto nařčení ukázalo být falešným. 

Džaafarí se vyhnul odpovědi na dotazy reportérů, zda Damašek chemické zbraně má. "Syrská vláda vždy zdůrazňovala, že chemické zbraně, pokud je má, nepoužije proti vlastním občanům," řekl pouze. 

Izraelský poslanec Benjamin ben Eliezer v pondělí prohlásil, že syrské chemické zbraně se už dostávají k libanonskému Hizballáhu. Vyjádřil šok nad tím, že svět k tomu mlčí, a řekl, že Západ musí intervenovat. 

Sýrie se chemických zbraní neštítí

Nizozemský analytik Sico van der Meer nedávno upozornil, že Sýrie je jednou z mála zemí, která nepodepsala mezinárodní úmluvy o chemických zbraních, a tedy "teoreticky nemá žádný právní závazek". Poznatky z vyšetřování by se ale staly nástrojem v diplomatické hře o reakci mezinárodního společenství a při zvažování, zda jsou na místě další sankce proti režimu v Damašku, či vojenský zásah. 

Vlivný americký republikánský senátor John McCain v neděli řekl, že zahraniční státy by měly připravit jednotky na případnou intervenci v Sýrii, aby tam zabezpečily předpokládané sklady chemických zbraní. 

Británie kvůli sílícím důkazům o použití chemických zbraní v Sýrii v pátek vyzvala k většímu mezinárodnímu úsilí v řešení syrské krize. Britský premiér David Cameron řekl, že použití těchto zbraní by ospravedlnilo i případnou intervenci. 

Odborníci předpokládají, že syrská armáda má smrtelný bojový plyn sarin a další chemické zbraně a že se ozbrojení vzbouřenci mohli od zahájení bojů v roce 2011 zmocnit některých skladů s tímto nebezpečným arzenálem.

Tagy: Sýrie USA chemické zbraně

Zdroje: ČTK