Obama ujistil Merkelovou, že o jejím odposlouchávání nevěděl

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Americký prezident Barack Obama ujistil německou kancléřku Angelu Merkelovou, že o odposleších jejího mobilního telefonu nevěděl. Informuje o tom podle agentury DPA nedělní vydání německého týdeníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Podle DPA by to bylo nepřímým potvrzením toho, že přinejmenším v minulosti americká tajná služba NSA mobil šéfky německé vlády skutečně odposlouchávala. Podle týdeníku Der Spiegel začalo špehování mobilu kancléřky již před více než deseti lety. 

Barack Obama

Barack Obama,zdroj: Getty Images

Šéf Bílého domu kancléřce ujištění údajně sdělil ve středečním telefonátu, v němž si Merkelová kvůli vážnému podezření na odposlechy jejího mobilu stěžovala. 

Pokud Obama skutečně takový výrok učinil, nepřímo připustil možnost, že přinejmenším v minulosti NSA mobilní telefon Merkelové odposlouchával, soudí DPA. 

Podle informací týdeníku Der Spiegel byl mobilní telefon kancléřky Merkelové na seznamu odposlechů NSA od roku 2002. Nařízení sledovat tento mobil prý bylo v platnosti ještě několik týdnů před návštěvou prezidenta Obamy v Berlíně v červnu letošního roku. 

Bílý dům tento týden v písemném prohlášení pouze informoval o tom, že Obama Merkelovou ujistil, že Spojené státy její komunikaci nesledují, ani nebudou sledovat v budoucnu. Washington ale odmítá odpovídat na dotazy, zda telefon kancléřky byl odposloucháván v minulosti. 

Existuje podezření, že americké tajné služby sledovaly řadu státníků, nejen Merkelovou. 

Tagy: Německo Spojené státy americké

Zdroje: ČTK