Obama svěřil klíčový diplomatický post dceři Johna Kennedyho

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Prezident USA Barack Obama se rozhodl svěřit klíčový diplomatický post velvyslankyně v Japonsku dceři bývalého amerického prezidenta Johna Kennedyho. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Bílého domu. 

Caroline Kennedyová v roce 2008

Caroline Kennedyová v roce 2008,zdroj: wikipedia

Pětapadesátiletá Caroline Kennedyová má právní vzdělání a dosud stála v čele Ústavu pro politiku Harvardovy univerzity. Obamovi výrazně pomáhala v kampani před prezidentskými volbami v roce 2008. 

Caroline je jediným žijícím potomkem Johna a Jacqueline Kennedyových. Její o tři rok mladší bratr John se v roce 1999 zabil při letecké havárii, další bratr Patrick zemřel v roce 1963 na selhání plic krátce po narození. Otec John v listopadu 1963 podlehl atentátu v texaském Dallasu, zavražděn byl i Carolinin strýc a prezidentův bratr Robert Kennedy. 

Jmenování Kennedyové do čela tokijské ambasády, které podléhá schválení Senátu, dnes přivítala japonská vláda. Tajemník vlády Jošihide Suga ocenil, že zájmy USA bude v Japonsku hájit osoba blízká prezidentu Obamovi. Nezáleží prý na tom, že Kennedyová nemá diplomatické zkušenosti a japonskou problematiku blíže nezná. 

Jmenování je podle politologů jasným signálem o významu, který Washington vztahům s Japonskem přikládá. "Japonci ji budou milovat, klan Kennedyů je fascinuje a jsou posedlí celebritami," prohlásil Laurence Leamer, autor tří životopisných knih o rodině Kennedyů. 

Caroline Kennedyová se dostala i do populární hudby, když na její počest v roce 1969 složil svou slavnou píseň Sweet Caroline (Sladká Karolína) americký zpěvák a skladatel Neil Diamond. S tímto faktem přitom veřejnost seznámil až v roce 2007 při příležitosti Carolininých padesátin. 

Tagy: Japonsko Spojené státy americké

Zdroje: ČTK