Obama slibuje víc peněz do vzdělávání a vítězství nad IS

- Aktuality autor: roj

Americký prezident Barack Obama v každoročním poselství o stavu unie Kongresu uvedl, že Spojené státy jsou ekonomicky silnější, než tomu bylo v minulosti. Bude navrhovat zákony posilující postavení střední třídy. Zároveň prohlásil, že Spojené státy dovedou boj proti Islámskému státu (IS) do zdárného konce.

Barack Obama pronesl tradiční poselství o stavu unie, s podporou Kongresu však může počítat jen v několika málo bodech

Barack Obama pronesl tradiční poselství o stavu unie, s podporou Kongresu však může počítat jen v několika málo bodech,zdroj: Profimedia.cz

Podle Obamy už nebudou Spojené státy posílat své vojáky do dalších válek na Blízkém východě, ale budou se soustředit na boje proti IS. "Místo abychom se nechali zatáhnout do další pozemní války na Blízkém východě, vedeme širokou koalici včetně arabských států... Tato snaha vyžaduje nějaký čas... Ale uspějeme," řekl Obama a vyzval Kongres k formálnímu schválení použití síly proti radikálům.

Zatímco v případě boje proti IS má Obama šanci, že Kongres jeho výzvu vyslyší a na zásahy na Blízkém východě nové peníze uvolní, v případě dalších plánů může prezident narazit.

Obama zároveň oznámil, že hodlá navrhnout změny daňových zákonů, zlepšit výběr daní a zamezit jejich únikům. Takto získané peníze by měly pomoci rodinám, například výstavbou finančně dostupného bydlení.

Rodinám by podle něj měly pomoci daňové úlevy na děti a nové školky, jejichž výstavba a fungování by se platily ze zvýšení daní na tabákové výrobky. Velké plány má i se školstvím – hodlá zajistit bezplatné vzdělávání ve dvouletých studijních programech městských vyšších škol.

Kromě podpory rodin si chce došlápnout na podniky, které zaměstnancům platí méně než je minimální mzda.

Republikány ovládaný Kongres však již Obamovi ve své tradiční odpovědi vzkázal, že s podporou mnoha svých vizí s nimi nemůže počítat. Zatímco dal Kongres prostřednictvím senátorky za stát Iowa Joni Ernstové najevo, že je ochotný spolupracovat například na efektivnějším výběru daní či vytváření nových pracovních míst, s novými daněmi, jejich zvýšením a s poplatky pro banky nesouhlasí.

Tagy: zdravotnictví Spojené státy americké boje s Islámským státem Islámský stát (IS) vzdělání a výchova daně a finance americký Kongres

Zdroje: ČTK