Obama slaví padesátiny: V Chicagu vybírá peníze na kampaň

- Aktuality autor: red

Výběrem peněz na volební kampaň zahájí dnes ve svém domovském Chicagu americký prezident Barack Obama oslavy svých čtvrtečních padesátin. V historické Aragonské tančírně se v Chicagu setká se zhruba 1000 hosty, přičemž vstupné na akci činí až 35.800 dolarů (zhruba 616.000 korun).

Šéf Bílého domu, který měl v posledních týdnech plné ruce práce s krizí kolem státního dluhu, na akci promluví. Ještě předtím se pomocí videokonference spojí se svými stoupenci, kteří jeho jubileum budou slavit asi na 1100 místech po celém zemi.

Republikání cestu do Chicaga kritizují

Na večírku v Chicagu mimo jiné vystoupí zpěvačka Jennifer Hudsonová, pianista Herbie Hancock a skupina OK Go. Jejich produkci ale Obama pravděpodobně nestihne, protože ho ve městě, kde dlouho žil a odkud zahájil vzestup na politické výsluní, čeká ještě setkání s menší skupinou 80 až 200 významných hostů.

V noci se pak prezident vrátí do Washingtonu. Jak tam ve čtvrtek oslaví své narozeniny, zatím Bílý dům nezveřejnil. Kvůli výletu do Chicagu jej již nicméně kritizovali republikáni, podle nichž by se měl Obama zaměřit na řešení ekonomických problémů země, zejména vysoké nezaměstnanosti.

Obama ve funkci zestárl, ale cítí se "docela dobře"

Americká média si při příležitosti prezidentovy padesátky opět všímají toho, jak ve funkci zešedl a jak mu přibyly vrásky. Sám prezident řekl, že se na prahu padesátky cítí "docela dobře". Jeho žena Michelle mu prý navíc řekla, že mu to pořád sluší.

Obama se narodil v havajském Honolulu 4. srpna 1961. V lednu 2009 se stal 44. prezidentem Spojených států a prvním šéfem Bílého domu tmavé pleti. Téhož roku získal Nobelovu cenu za mír. Tón jeho pobytu v úřadu udávají zejména neutuchávající ekonomické potíže Spojených států, které jsou spolu s nesplněnými nadějemi, které do Obamy mnoho voličů vkládalo, jednou z hlavních příčin poklesu prezidentovy popularity v posledních měsících.

Tagy: narozeniny výlet republikani oslava

Zdroje: ČTK