Obama si prohlédl zničené New Jersey

- Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Prioritou je obnovit dodávky elektrické energie pro miliony lidí v oblastech na východě USA, které zpustošila bouře Sandy. Prohlásil to americký prezident Barack Obama, který dnes navštívil stát New Jersey, jenž při úderu bouře utrpěl největší škody.

Barack Obama v Jersey

Barack Obama v Jersey,zdroj: abcnews.go.com

"Jsme tady pro vás a nezapomeneme na vás," řekl Obama po prohlídce napáchaných škod. Dodal, že úřady budou vyvíjet potřebné úsilí tak dlouho, dokud to pro obnovu bude třeba. 

Na letišti v Atlantic City uvítal Obamu guvernér státu Chris Christie. Oba muži pak absolvovali na palubě prezidentského vrtulníku Marine One asi hodinový let nad zpustošenými pobřežními oblastmi. 

Při návštěvě útulku pro evakuované Obama zdůraznil, že federální vláda počítá s dlouhodobou podporou postiženým oblastem. "Nebudeme tolerovat žádnou byrokratické průtahy. Zajistíme, abyste dostali pomoc, jak to nejrychleji půjde," dodal. 


Obama zároveň vyzval k trpělivosti, protože všechny škody nepůjde opravit "přes noc". Ujistil ale, že federální vláda bude na obnově úzce spolupracovat se státními i místními úřady. "Chci zdůraznit, že váš guvernér pracuje nyní přesčas. Celá země sleduje, co se odehrává," řekl Obama"Je opravdu důležité, že tu je prezident Spojených států," opáčil Christie. 

Republikán Christie je důrazným stoupencem republikánského prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, ale od začátku celé živelní pohromy nešetřil slovy chvály na Obamovu adresu za jeho přístup k řešení celé krize. 

Obama dnes také navštívil ústředí Federální agentury pro řešení krizových situací, která koordinuje záchranné práce v oblastech postižených přírodními pohromami.

Tagy: USA škody Hurikán Sandy

Zdroje: ČTK