Obama si na setkání s médii dělal legraci z republikánů i svých šedivých vlasů

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Americký prezident Barack Obama na každoroční večeři s washingtonskými zpravodaji vtipkoval na účet kritiků, ale žertoval i o svých šedivějících vlasech. Připomenul také nedávný atentát v Bostonu a výbuch továrny v texaském Westu, aby pochválil reakci Američanů i práci novinářů.

Barack Obama

Barack Obama,zdroj: Profimedia.cz

Prezidentovo setkání se sdružením washingtonských zpravodajů je vždy společenskou událostí, na níž nechybí slavné osobnosti z různých oborů. V sobotu se tak podle agentury AP slavnostní večeře zúčastnili například hollywoodští herci Kevin Spacey, Julia Louisová-Dreyfusová a Claire Danesová, nebo jihokorejský bavič Psy. Přišlo také několik členů americké vlády, guvernérů a kongresmanů. 

Obama v doprovodu první dámy Michelle Obamové se během večera strefoval do republikánů, kterým vyčetl, že s ním nespolupracují při prosazování priorit jeho administrativy. "Vím, že republikáni se stále vzpamatovávají z toho, co se stalo v roce 2012, ale zdá se, že všichni jsou zajedno v tom, že musí lépe oslovit menšiny," řekl Obama a republikánům nabídl, že schopnost oslovit menšiny si mohou otestovat právě na něm.

Knihovna bude v USA

Šéf Bílého domu si pak rýpnul do kritiků, kteří pochybují o jeho náboženském vyznání, nebo jej označují za levicového radikála. "Když se v poslední době na sebe dívám do zrcadla, musím uznat, že už nejsem tím statným mladým muslimským socialistou, jímž jsem býval," bavil Obama společnost. "Čas letí. Trošku jsi zešedivěl," přiznal si prezident, jenž také ukázal obálku fiktivního magazínu "Důchodce a volný čas", na němž byla jeho fotografie z golfu. 

"Také tvrdě pracuji na plánech pro Obamovu knihovnu, a někteří mi navrhli, abych ji otevřel ve svém rodišti, ale já bych ji raději měl ve Spojených státech," pokračoval havajský rodák šťouchancem do pochybovačů, kteří se domnívají, že se narodil mimo USA. 

Obama však své vystoupení uzavřel ve vážném duchu, když vyzdvihl, jak různí lidé, od záchranářů po místní novináře, sloužili obecnému dobru při nedávných tragických událostech v Bostonu a ve Westu.

Tagy: USA

Zdroje: ČTK