Obama si krátil čekání na dohodu kongresmanů nakupováním dárků

- Aktuality autor: Danica Klein

Americký prezident Barack Obama, který musel zůstat i krátce před vánočními svátky ve Washingtonu kvůli přetrvávajícímu sporu v Kongresu o prodloužení daňových úlev, si zkracoval ve středu čekání na dohodu vánočními nákupy. S sebou vzal jediného člena rodiny, který ještě neodjel na 14denní dovolenou na Hawai, psa Bo.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Obama se vydal v doprovodu novinářů do Alexandrie ve státě Virginia, aby vybral dárky pro dcery Sashu a Maliu. Nejprve ale pořídil něco dobrého pro Boa a pak se vypravil do obchodu s elektronikou, kde nakoupil videohry a dárkové poukazy iTunes, informovala americká média. Utratil celkem 300 dolarů a na závěr si jako správný slaměný vdovec koupil na cestu pizzu.

Podle spekulací médií vzal Obama novináře s sebou, aby vyslal politický signál, že skutečně zůstane ve Washingtonu tak dlouho, než se Kongres na podobě prodloužení úlev z daně ze mzdy pro střední třídu dohodne.

Svátky na Hawaii

V úterý Sněmovna reprezentantů zamítla návrh Senátu na dvouměsíční prodloužení úlev a poslanci zároveň vyzvali senátory, aby začali jednat o podmínkách prodloužení úlev na celý rok. Obama rozhodnutí dolní komory parlamentu, v níž mají většinu republikáni, kritizoval. Pokud se dohody nepodaří dosáhnout, začne od 1. ledna 160 milionů Američanů platit vyšší daně.

Senát navrhoval zachovat daňové úlevy i podporu v nezaměstnanosti do konce února na stejné výši jako dosud. Během dvou měsíců pak měly obě komory Kongresu dosáhnout dlouhodobého řešení. Republikánští poslanci ale tvrdili, že takový postup by vyvolal nejistotu mezi zaměstnavateli, a žádali, aby se prodloužení úlev vyjednalo na celý rok.

Překážkou dohody jsou však mimo jiné blížící se vánoční svátky a ukončení zasedání Senátu, na dovolenou odjela už i řada poslanců. Jak konstatuje DPA, kdy se k nim připojí Obama a odjede za rodinou na Hawai, zatím není jasné.

Tagy: obama Vánoce kuriozity nakupování

Zdroje: ČTK