Obama si dnes zaletěl na první neohlášenou návštěvu

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Americký prezident Barack Obama dnes přijel na předem neohlášenou návštěvu do Afghánistánu. S tamější hlavou státu Hamídem Karzáím má podepsat dohodu o strategickém partnerství, která vytvoří podmínky pro zachování amerických sil v omezeném množství po stažení současného mnohatisícového kontingentu ze země v roce 2014.

Barack Obama se vydal na cestu o prvním výročí zabití vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina v sousedním Pákistánu. Loni 2. května ho tam usmrtilo americké komando. Ve středu nad ránem SELČ má Obama z Afghánistánu promluvit v televizi k Američanům a v projevu se zřejmě bude zřejmě věnovat i tomuto výročí.

Spojené státy se v chystané dohodě s Kábulem mimo jiné zavazují, že budou chránit Afghánistán ještě nejméně deset let po stažení svých oddílů. Washington takovou smlouvu neuzavřel s Irákem, protože se mu nepodařilo získat záruku soudní imunity pro své vojáky. Byl proto nucen stáhnout z arabské země všechny své vojáky.

Spojené státy v Afghánistánu vedou vleklý konflikt. Zahájily jej na konci roku 2001 kvůli neochotě tehdy vládního radikálního hnutí Taliban vydat předáky teroristické organizace Al-Káida podezřelé z přípravy útoků na USA z 11. září téhož roku.

Tagy: Afghánistán obama návštěva

Zdroje: ČTK