Obama se zřejmě nezúčastní summitu EU a USA

- Aktuality autor: red

Americký prezident Barack Obama se na jaře zřejmě nezúčastní pravidelného summitu EU a USA. Napsal to v pondělí deník The Wall Street Journal (WSJ).

Podle něj se šéf Bílého domu letos snaží omezit zahraniční cesty, aby umlčel domácí kritiky, kteří mu vytýkají, že loni hodně cestoval. Dále to ale zřejmě posílí spekulace, že Obama nevnímá unii jako relevantního partnera, podotkl list. 

"Rozhodnutí přeskočit summit EU pravděpodobně zklame mnoho Evropanů, zvláště pak Španělsko, které nyní zastává rotující předsednictví unie a summit bude pořádat zřejmě v květnu v Madridu," napsal The Wall Street Journal. Představitelé Obamovy administrativy ale list ujistili o tom, že Evropa je nadále pro Spojené státy důležitý spojenec. 

Podle deníku ale ve Washingtonu stále panuje zmatek v tom, s kým mají v Evropě vlastně jednat. Zda s premiérem předsednické země José Luisem Zapaterem, novým prezidentem sedmadvacetičlenného spolku Hermanem Van Rompuyem, či snad šéfem Evropské komise José Manuelem Barrosem. 

"Vlastně ani nevíme, jestli se summit bude vůbec konat. Řekli jsme jim proto: 'Vyřešte si to a dejte nám vědět'," řekl WSJ nejmenovaný představitel americké strany. 

Loni jel Obama do Evropy hned šestkrát. Mimo jiné zavítal na summit do Prahy, který se uskutečnil za českého předsednictví EU. Poslední summit EU-USA se uskutečnil v listopadu, přičemž Obama setkání podle serveru EUObserver věnoval zhruba tři hodiny a na oběd pak vyslal svého viceprezidenta Joea Bidena.

Celkem Obama loni vykonal deset zahraničních cest. Opoziční republikáni mu vytýkají, že kvůli nim zanedbával domácí témata, jako je například špatná situace na trhu práce. Letos proto prezident mění strategii. Napověděla to minulý týden už jeho zpráva o stavu unie, kde zahraniční politice věnoval minimum prostoru. Loni se tehdy čerstvý prezident navíc seznamoval se světovými lídry, letos tento důvod pro zahraniční cesty odpadá. 

The Wall Stret Journal nicméně také připomíná, že na konci podzimu by se měl v Lisabonu uskutečnit jiný summit - vrcholná schůzka Severoatlantické aliance. A tam by se Obama měl s partnery z NATO, které tvoří většinou stejné členské země jako EU, setkat. Summity EU-USA se konají jednou či dvakrát za rok pravidelně od roku 1991.

Tagy: USA obama EU washington summit

Zdroje: ČTK