Obama se setkal s Abbásem, dosažení míru podle něj nebude snadné

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Dosažení míru mezi Palestinci a Izraelci nebude jednoduché a všichni si to uvědomují. Uvedl to dnes americký prezident Barack Obama poté, co se na okraj Valného shromáždění OSN setkal s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Jak ale Obama dodal, Palestinci si uvědomují, že rozhovory jsou nejlepším a jediným způsobem, jak dosáhnout řešení v podobě vzniku dvou států pro dva národy. 

Barack Obama

Barack Obama,zdroj: Profimedia.cz

Americký prezident s Abbásem jednal právě zejména o blízkovýchodním mírovém procesu. Palestinského vůdce ocenil za to, že trvale odmítá násilí a je otevřený mírovým rozhovorům. Šéf palestinské samosprávy poté potvrdil své odhodlání pokračovat v jednáních a poděkoval Spojeným státům za to, že tento proces podporují. Jak dodal, jejich cílem je nezávislý palestinský stát. 

Izraelci a Palestinci obnovili mírová jednání letos v srpnu. Po bezmála tříleté pauze je zprostředkoval s vynaložením půlročního diplomatického úsilí americký ministr zahraničí John Kerry. Podle jeho plánu by jednání mělo přinést výsledky za devět měsíců. Jednotlivá kola by se měla konat v několikatýdenním odstupu na různých místech a možnost informovat o případném pokroku v rozhovorech nebo o jejich podrobnostech si vyhradil šéf americké diplomacie. 

Tagy: Izrael Palestina Spojené státy americké

Zdroje: ČTK