Dnes je neděle 9. listopadu 2025., Svátek má Bohdan
Počasí dnes 6°C Zataženo

Obama schválil největší změnu ve zdravotnictví USA za 45 let

23. 3. 2010 – 17:37 | Zpravodajství | red

Obama schválil největší změnu ve zdravotnictví USA za 45 let
zdroj: tisková zpráva

Americký prezident Barack Obama v úterý v Bílém domě podepsal zákon o zdravotní reformě, který tak vstupuje v platnost. Jde o největší změnu amerického zdravotního systému od roku 1965.

Schvalovací proces kontroverzní právní normy v americkém Kongresu dokončila americká Sněmovna reprezentantů v neděli. Zásadní změna, která má ale mnoho odpůrců především z řad opozičních republikánů, rozšiřuje okruh lidí se zdravotním pojištěním na dalších 32 milionů Američanů. 

"Generace Američanů bojovaly za tuto reformu. (...) Nejsme národem, který upouští od svých tužeb," uvedl Obama za velkého potlesku během slavnostní ceremonie v takzvaném východním pokoji Bílého domu.

Slavnostní příležitosti se zúčastnili zákonodárci, kteří reformu podpořili, ale i občané, jejichž pohnuté osudy jakožto nepojištěných jedinců uváděl Obama jako příklad během argumentace o tom, proč je změna nutná. Právě jim prezident poděkoval za podporu při prosazování reformy. 

Podle demokratického prezidenta, který reformu podepsal jménem své matky, jež zemřela na rakovinu, začnou některá nařízení z přijaté právní normy platit ještě letos. Platnost jiných ustanovení bude odsunuta na pozdější dobu. 

Reforma zavádí povinné zdravotní pojištění a lidem, kteří ho neuzavřou, budou za několik let hrozit pokuty. Dále zakazuje pojišťovnám odepírat lidem pojištění kvůli jejich zdravotnímu stavu, odmítat proplácet péči a účtovat si za ni neodůvodněně vysoké částky. Vznikne také zvláštní burza, na níž pojišťovny budou zveřejňovat své nabídky. Američané si tak budou moci koupit pojištění levněji než nyní. 

Náklady na změny by měly činit 940 miliard dolarů v příštích deseti letech. Za stejné období by reforma měla ušetřit ze státního rozpočtu 138 miliard dolarů. 

"Reforma je zaplacená a je fiskálně odpovědná," řekl Obama, který už v úterním projevu začal očividně přesvědčovat americkou veřejnost o důležitosti nového zákona, o jehož prosazení se maximálně osobně angažoval. 

Reforma totiž zatím nemá velkou podporu veřejnosti - nesouhlasí s ní 49 procent Američanů, 40 procent ji podporuje. Republikáni, kteří byli ostře proti reformě, tvrdí, že kvůli ní demokraté významně ztratí v nadcházejících listopadových volbách do Kongresu.

Předchozí článek

Výbor: Langer by měl odejít, v Krakatici jsou závažné informace

Následující článek

Kdy nasadit letní pneu?

Nejnovější články